Siemens CEO Löscher’in yerine CFO Kaeser’i getirdi

Siemens Çarşamba günü, istifa eden CEO Peter Löscher’in yerine şirketin finans ve mali işler müdürü Joe Kaeser’in getirildiğini açıkladı. Alman mühendislik devi, Kaeser’in göreve 1 Ağustos’ta başlayacağını açıkladı.

Löscher’in istifası, son kar uyarısını geçen Perşembe yapan ve iki gün sonrasında CEO’nun görevini planlanandan daha erken bırakmasını değerlendirdiğini açıklayan şirkette, bir hafta boyunca devam eden çalkantının ardından geldi.

Şirket o sırada, istifanın onaylanmasından önce, Löscher’in yerine yönetim kurulu üyelerinden biri gelebileceğini açıklamıştı. Konuya yakın kaynaklar Kaeser’in öne çıkan isim olduğunu ifade etti.

Böylece 2007 yılında Merck’ten CEO olarak Siemens’e geçen Löscher’in şirketteki görevi sona erdi. Löscher Siemens’te dışarıdan gelip CEO koltuğuna oturan ilk isimdi.

Wall Street Journal’ın haberine göre, satış açısından Almanya’nın en büyük ikinci şirketi olan Siemens Löscher’in CEO görevine getirilmesinden bu yana kar hedeflerini art arda ıskalamaya başladı. Bu da bazı hedeflerinin fazla hırslı olduğu eleştirisini getiren yatırımcılar arasında hoşnutsuzluğa neden oldu.

Siemens, geçen hafta yapılan 2014 mali yılı kar marjı uyarısı öncesinde Mayıs ayında, masraflar, güneş enerjisi sektöründeki kayıpları ve zayıf ekonomik ortam nedeniyle kar tahminin aşağı çekmişti.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir