SIM kart kesme ücreti cep yakıyor

TechnoLogic 21 Haziran 2013 10
SIM kart kesme ücreti cep yakıyor

Akıllı telefon aldıktan sonra SIM kartlarını küçültecekler dikkat.  Şikayetvar’ın haberine göre; kimi GSM operatörü bayileri SIM kartı küçültme işlemi için 5 TL ile 10 TL arası SIM kart kesme ücreti talep ediyor.

Telefonlar küçüldü ama bu tüketicinin cebini yaktı. Akıllı telefonlarda yer kaybını önlemek için küçültülen parçaların başında SIM kartlar geldi. Telefonları kullanabilmek için eski SIM kartlarının micro SIM kartlarına çevrilmesi gerekiyor. Bunun için numaranın ait olduğu operatöre bağlı bayilere gidilip SIM kartın micro SIM karta çevrilmesi gerekiyor. Gerekli kimlik kontrolleri yapıldıktan sonra kişinin cep telefonuna onay mesajı gidiyor.

Onay mesajından sonra yeni SIM kartı veriliyor ve eski SIM kartı kullanılmaz duruma geliyor. Bir çok bayide değişen fiyatlar ile SIM kartı Micro SIM’e çevirme işlemi yapılıyor. Aslında ücret alınmaması gereken bir durum olmasına rağmen işlem ücreti adı altında 5 TL ile 10 TL arası bir ücret talep ediliyor. Asıl önemlisi ise SIM kart kesildikten sonra SIM kart telefona uyum sağlayamayabiliyor ve bunun garantisini vermiyorlar. SIM kart çalışmadığında ise alınan ücretin iadesi yok.

“Bu İşlemin 5 TL Ücreti Var”

“Yeni telefonum için SIM kartımı kırdırmam gerekiyordu. SIM kartı kırdıktan sonra ‘Bu işlemin 5 TL ücreti var’ dediler. Yani işlemin ücretli olduğunu işlemi yaptıktan sonra söylediler. Orada kısa bir tartışma yaşadık. Ben para alınmaması gerektiğini söyledim.’

İşlemin Ücreti Değişiyor!

“Yeni telefon aldıktan sonra ve kartımı kesmelerini istedim. Benden 10 TL kart kesim ücreti istediler. Vermek istemesem de hatta o an ihtiyacım olduğu için ödeyip çıktım. Bazı bayilerde ise ücret almıyor. Bayilere göre SIM kart kırma işleminin ücreti değişiyor.”

Çalışma Garantisi Yok

“Aldığım telefonun micro SIM kart kullanması sebebiyle gsm operatörü bayisine gittim. Ellerinde olmadıklarını ama kırma işlemi yapabileceklerini söyledi. Kırma dedikleri basit bir zımba ile normal SIM kartın micro SIM kart boyutlarında kesme. Bu işlem için 5 TL ücret talep ettiler. Yeni hat alsak ücretsiz, bir tane makine ile kesim 5 TL olacak iş değil. Yaparken de kartımın eski olduğunu hatta verebileceği söylendi, normalde bir sorunum yok ama gün içinde bir çok defa kısa süreli sinyal kopmalara yaşıyorum. Sebebinin bu olduğunu düşünüyorum.”

Tüketici Sordu: “Maliyeti Nedir?”

“SIM kartımı küçülttürmek için üzere gsm bayisine gittiğim.  5 TL karşılığı kartımın micro SIM haline getirildi. Oysa çalışanların ellerinde bulunan 2 TL’lik bir maliyeti olan kesme aparatı ile toplamda 10 saniyeyi geçmeyen bir işlem karşılığı alınan bu ücretin haksız kazanç olduğuna inanmaktayım.”

10 Yorum »

 1. Murat 31 Ocak 2014 at 12:31 - Reply

  O kadar şey haksızca kazanılırken böyle garip bir konuya niye takıldınız hayret? GSM bayisi falan değilimde , haksız kazanç adına söylenebilecek bir sürü konu varken bu garip oldu. İnsan hergün sim kartı kestirmiyor ya.

 2. kRAALiyet 17 Temmuz 2014 at 14:36 - Reply

  Cok sacma bisey onemli olan para degil bence cunku cok pahali degil fakat garantisi yokmus ya uymassa telefon ne halt yicez ozaman kac senelik hattim

 3. kendilerine zarar veriyorlar 01 Ekim 2014 at 16:43 - Reply

  Bende tanimadigim bir vodafone bayisine kestirdim 5 tl ucret istediler. Sasirdim boyle kucuk islerle zengin olamayacaklarini bir turlu anlayamadi bizim esnafimiz. bugun haksiz yere 5 tl caldim diye sevinirsin sonra elindeki 2500 tllik telefonu satamazsin.

 4. murat 05 Haziran 2015 at 09:54 - Reply

  arkadasım hepnız saçma sapan yazmıssınız o makıne 2 tl değil 15 tl artı 10 sanıyelık işse gitkendın yap adam vergisi kırası elektrı işçisi nerden para kazancak he ? size herşey laylaylom basıt zaten bizim türk milleti herşeyi abartan arkasında bişey arayan bir mıllet malesef dedikoducu okartı kesmese senın işin gorulcekmı? yapılan işlem kucuk ama icraat buyuk

 5. semih 06 Temmuz 2015 at 03:58 - Reply

  Ne icraatı büyük kardeşim adam dükkanın elektırıgını suyunu işcisinin parasını vs. Bu işlemle geçindirmeyecek ya , gayet saçma 5 tl olması hele bide garantisi de yok

 6. Burak 29 Ağustos 2015 at 12:16 - Reply

  İşini esnaf namusuyla yapan artık çok az esnaf kaldı. Bu sadece cep telefonu dükkanları için değil, hayatımızın her alanında birbirimizi kaziklamakla birbirimizin ahını almaktan artık helâl haramı unuttuk. “Ben bu adamdan 5 lira aldım gonul rizasi olmadan ama o 5 lira yarın öbürgün Allah nerden çıkaracak” diye korkan yok. Sözüm yoldan şaşmışlara, diğerleriyle zaten işimiz olmaz..

 7. harun 28 Şubat 2016 at 11:09 - Reply

  siz elinizi sürmeyin ve 5 10 tl deyin …

 8. Vatandaş Rıza 27 Mart 2016 at 20:21 - Reply

  Ben boyle esnafin… 5 tl para değil ama kart kesme ücreti ne. Haram zıkkım olsun.

 9. Hakan 22 Haziran 2016 at 02:52 - Reply

  Makinenin fiyatı eskiden 20 tl civarı 2makine alıyosun 40 tl bu işlem icin 40tl verip o makineden kazandıgın 100tl ti gecmez sebeb agzı bozulur makinenin kesmez bide lafını ederler bedduva ederler bende artık cozumu sadece kendi sattıgım telde kesmeyi buldum onceligim benim bayisi oldugum hatsa degişim degilse kesiyorum

 10. rizeli 18 Ekim 2016 at 00:33 - Reply

  5s aldım hattimi kestircem hat bavamin üstüne şehir dışı çalıştığı için vodofona gitsem sim kartı kesikcek desem keser mi

Bir cevap yazın »