Sina Afra ve Demet Cengiz

Sina Afra: En büyük pişmanlığım Markafoni’yi satmak

İş dünyasındaki profesyonellere ve girişimci adaylarına cesaret ve ilham vermek amacıyla hayata geçirilen “Patronca Sohbetler” etkinliğinin konuğu olan Markafoni ve Tiko markalarının kurucusu ve Türkiye Girişimciler Derneği Başkanı Sina Afra, “Eğer bu kadar beceriksizce yönetileceğini bilseydim, Markafoni’yi satmazdım” dedi.

23 ülkede hizmet veren hazır ofis ve ortak çalışma alanları sektörünün kurucusu Servcorp tarafından hayata geçirilen “Patronca Sohbetler” etkinliği, gazeteci-yazar Demet Cengiz’in moderatörlüğünde gerçekleşti.

İlham verici başarı hikâyelerine imza atmış patronların, girişimcileri cesaretlendirmek adına kendi hikâyelerini aktardığı etkinliğin yeni konuğu Markafoni ve Tiko markalarının yaratıcısı ve Türkiye Girişimciler Vakfı (Girvak) Başkanı SinaAfra oldu.

Girişimciler ve iş dünyasından isimlere seslenen Sina Afra, “Türkiye’nin uzun vadeli kalkınmasını sağlayacak en önemli iki unsur, eğitim ve girişimcilik. Biz bu iki kavrama yatırım yapamazsak, geleceği kaçırırız” ifadelerini kullandı.

‘Bir günde girişimci olmaya karar verdim’

Afra, girişimciliğe nasıl başladığını şöyle anlattı:

“2005 yılında eBay’de Satın Alma Departmanı’nda çalışıyordum. O yıllarda gelecek vadeden şirketleri satın almak çok kolaydı. Üç saatlik bir konuşmanın ardından şirket sahiplerini ikna edebiliyordunuz. Bir gün dünyanın ilk dosya paylaşım sistemi sayılan KazaA’nın sahibi beni aradı.

, dünyayı değiştiren bir programın sahibi olduğunu, dünya çapında en çok indirilen programını satın alıp, alamayacağımı sordu. Bende kendisine, bu denli büyük bir potansiyele sahip olan şirketini neden satmak istediğini sordum. Interpol tarafından arandığını söyledi…

Başında El Kaide lideri Usame bin Ladin’in bulunduğu listenin 24. sırasında yer alan isimle görüşüyordum. Telif hakları nedeniyle hakkında dava üzerine dava açılan Niklas Zennström, dava masraflarını karşılayabilmek için bana şirketini satıyordu.

EBay KazaA ve Skype’ı 2,6 milyar dolar ödeyerek aldı. Ertesi sabah uyandığımda ‘Ben girişimci olmak istiyorum’ dedim.”

‘Markafoni beceriksizce yönetildi’

Markafoni’nin kapanmasını değerlendiren Sina Afra, “Markafoni’yi sattığım için üzülmedim. Başka girişimler aklımdayken, ileriye doğru adım atabilmek için böyle bir karar almam gerekti. Şirketin yüzde 60’ını 2011’de, tamamını ise2014’te Güney Afrikalı bir firmaya sattım. Bu kadar beceriksizce yönetildiğini bilseydim, Markafoni’yi asla satmazdım” dedi.

‘Yolun başındaki şirketlerin destekçisiyiz’

Etkinlik öncesi söz alan Servcorp, EMEIA CEO’su David Godchaux, şunları söyledi:

“Servcorp 40 yıl önce ‘co-working’ kavramını dünyaya tanıtarak temellerini attı. Avustralya’dan başladığımız yolculuğumuza bugün 160lokasyonda, 31’i bu bölgede ve ikisi İstanbul’da bulunan ofislerimizde sürdürüyoruz.

Bugün burada toplanan girişimci adayları, girişimciler belki de 10 yıl sonra müşterimiz olacaklar. Biz onlar şirketleşebilsin diye tüm desteği 10 yıl sonra da sunmaya devam edeceğiz.”

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir