Skype ile 35 dilde lisan eğitimi

Hamburg’daki bir sosyal girişimci, internet platformu Glavico’yu kurarak 35 farklı dilde Skype aracılığıyla dil öğrenilmesini mümkün kılıyor. Alınan dersler aynı zamanda bir nevi kalkınma yardımı yerine de geçiyor.

Saat sabahın beşi ve sanatçı Ulrike Trüstedt, Münih’teki evinde mutfakta bilgisayarın başında, ekrana bakıyor. Caracas’ta ise saat 10.00 ve Julio Gomez, çalışma masasında bilgisayarın başında. Karşısındaki Ulrike’ye kilometrelerce uzaktan dil öğretiyor.

Julio Gomez, Skype aracılığıyla dil eğitimini mümkün kılan Glovico adlı internet platformu için çalışıyor. Burada ders alanlar aslında dolaylı yoldan kısmen faydalı bir iş yapmış oluyor. Çünkü internet ortamındaki dil okulunda ders veren eğitmenlerin çoğu kalkınmanın eşiğindeki ülkelerde yaşıyor ve bulundukları yerden ders anlatıyor.

Projenin fikir babası ise Hamburglu Tobias Lorenz, “Yaklaşık üç yıl önce araştırma ve doktora tezim için Eritre’deydim. Orada sosyal girişimcilerle meşgul oldum. Su ya da eğitim sektöründeki küçük girişimcilerin kendi firmalarını nasıl kurduklarına baktım. Ve Eritre gibi bir ülkede, siyasi koşullar yüzünden – harika fikirleri olan ve bunları uygulayabilecek harika insanların varlığına rağmen- girişimciler açısından biraz para kazanmanın ve tamamen serbest çalışabilmenin ne kadar zor olduğunu görünce sarsıldım” diyor.

Ayda yüzde 15-20 büyüme

Lorenz, yurt dışındaki ikameti sırasında çok fazla Skype kullandığı için, o sırada, ödeme gücü olan insanlarla ekonomik açıdan zor durumdaki nitelikli insanları Skype aracılığıyla bir araya getirme fikri aklına gelmiş.

İspanya’daki bir konferansta, projesine ilgi gösteren ve kendisine yardımcı olan öğrencilerle tanışan Lorenz’in firması ayda yüzde 15 ile 20 oranında büyüme kaydediyor. Glovico’ya en fazla talep öğrenci ve genç çalışanlardan geliyor. Yaşlı insanlar da ilgi gösteriyor.

Ulrike Trüstedt, beşinci dersini alıyor ve heyecanlı. Uzun süredir İspanyolcasını geliştirmek isteyen Trüstedt, Goethe Enstitüsü’nün bir elektronik postası sayesinde Glovico hakkında bilgi sahibi olmuş:

“O dönem halk eğitim merkezinde İspanyolca öğreniyordum ve aslında pek memnun değildim. Çünkü daha ziyade turist İspanyolcası öğretiliyordu. ‘Önce sağa, sonra sola, sonra yine sağa ve caddeyi geçin’ gibi şeyler. Biraz öfkelenmeye başladığımı fark ettim çünkü çok az şey öğreniyordum.”

3 euro komisyon

Ulrike Trüstedt için Glovico ideal çözümü sunmuş. Teke tek eğitimle daha yoğun hazırlanıyor ve Julio’dan ihtiyaç duyduğu şeyleri öğreniyor. Bir sonraki Skype oturumuna kadar da öğrendiklerine çalışıyor. Eğer Münih’te özel öğretmenden ders alsaydı 30 ila 50 euro arasında ödemesi gerekecekti. Üstüne bir de eğitim materyalleri eklenecekti. Glovico’da ise sadece 8 euro ödüyor.

Deutsche Welle’nin haberine göre, Tobias Lorenz, “Bizim iş modelimiz aslında çok basit. Saat başına 3 euro komisyon alıyoruz. Ayda verdiğimiz 600-700 dersten ortalama 2 bin euro kazanç sağlıyoruz. Organizasyonu yatırımcılar olmadan yürütmeye yetiyor” şeklinde konuşuyor.

Geriye kalan 5 euro, Julio Gomez için çok büyük bir meblağ değil ancak o “Hiç yoktan iyidir” diyor ve ekliyor: “Bu çok büyük bir para değil. Bunun farkındayım. Ancak hiçbir şey olmamasındansa küçük bir ek gelire sahip olmak daha iyi. Böyle bir şey için yeterince vaktim var.”

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir