Snowden, aylar sonra babasıyla görüştü

Eski Ulusal Güvenlik Ajansı (NSA) çalışanı Edward Snowden ve babası Perşembe sabahı avukatlarının isteğinin dışına çıktı ve Mayıs sonundan bu yana ilk kez birbiriyle konuştu. Görüşme hem aile hem de Snowden’ın danışmanları arasında büyüyen anlaşmazlıkları gözler önüne serdi.

Bu anlaşmazlıkların arasında Snowden’ın kanuni savunma ekibinin kimlerden oluştuğu ve Snowden adına kimin konuşacağı da var. Snowden’a en yakın üç tarafın arasında gizlilik karşıtı bir grup olan WikiLeaks, gazeteci Glenn Greenwald ve Snowden’ın babasının avukatlarından oluşan ekip var.

Snowden ve babası Lon Snowden şifreli bir internet sohbet programı üzerinden yaklaşık iki saatlik bir konuşma yaptı. Konuşmaya baba Snowden avukatı Bruce Fein’in Washington’daki ofisinden katıldı. Edward Snowden’ın görüşmeye katılmasına ise Amerikan Sivil Haklar Birliği’nden avukat Ben Wizner yardımcı oldu. Ne konuda konuştukları ise açıklanmadı.

Konuya yakın bir kaynak baba Lon Snowden’ın görüşmeye avukatına karşı çıkarak katıldığını belirtirken Fein’in yine de görüşmeye yardımcı olduğunu ifade etti.

snowden

Kaynak, “İlk başta diğer taraftaki bu kişinin kim olduğunu gerçekten bilmiyoruz. Diğer bir konu ise Edward Snowden’ın Rus avukatı Anatoly Kucherena’nın tatilde olduğu için böyle bir görüşmeden haberinin olmaması. Her şeyi Kucherena üzerinden yapıyoruz çünkü Edward’ın güvenliği şu an Rusların elinde ve Kucherena orada değilken böyle bir şey yapmanın uygun olduğunu düşünmüyoruz.” dedi.

Wall Street Journal’ın haberine göre, Kucherena konu hakkında bilgilendirildiğindeyse Edward Snowden’ın babasıyla elektronik ortamda ya da telefonda konuşmamasını istediğini ve yüz yüze görüşme şansı bulana kadar irtibat kurmamalarını tavsiye ettiğini belirtti. Kucherena, “Bunun baba oğul arasındaki ilişki olduğunu anlıyorum,” dedi.

Snowden 1 Ağustos’ta Rusya’dan geçici sığınma hakkı almasından bu yana ülkede bilinmeyen bir yerde kalıyor. Bundan öncesinde ise, ABD’nin casusluk suçlaması getirmesinin ardından Hong Kong’dan kaçmış ve beş hafta boyunca Moskova’daki havaalanının transit bölgesinde kalmıştı.

Lon Snowden’ın WikiLeaks ve gazeteci Greenwald ile ilişkileri ise daha da gergin. Fein’ın karısı ve sözcüsü Mattie Fein, Lon Snowden’ın avukat ekibinin Greenwald ve WikiLeaks’in kötü niyetli olduğunu ve Edward Snowden’a kötü tavsiyelerde bulunduğunu düşündüğünü belirtti.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir