Snowden, Rusya’dan sığınma istedi

Rus yetkililer, Amerika Birleşik Devletleri’ne ait istihbarat bilgilerini sızdıran eski CIA ajanı Edward Snowden’ın Rusya’ya geçici sığınma talebinde bulunduğunu söyledi.

Federal Göç Servisi, üç haftadır Moskova’daki Şeremetyevo Havaalanı’nın transit geçiş bölümünde kalan Snowden’ın sığınma talebi için gerekli belgeleri tamamladığını doğruladı.

ABD, Washington’a ait istihbarat ve izleme programlarıyla ilgili gizli bilgileri sızdırdığı gerekçesiyle Snowden’ı yargılamak istiyor.

Snowden, seyahat belgeleri olmadığı için Latin Amerika ülkelerinden gelen sığınma hakkı taleplerini değerlendirememişti.

Eski CIA ajanı, Rusya’ya yaptığı geçici sığınma talebine ilişkin belgeleri yönetimle yakın ilişkileri olan Rus avukat Anatoly Kucherena yardımıyla tamamladı.

Kucherena, Snowden’ın başvuru belgesinde ‘ABD’ye dönmesi durumunda işkence görebileceğini ve idam edilebileceğini’ belirtti.

BBC’nin Moskova’dan bildiren muhabiri Daniel Sandford, Rus yetkililerin ‘Snowden’ın başvuru süreci boyunca havaalanı yakınlarında mültecilerin kaldığı bir tesise yerleştirilebileceğini’ söylediğini aktardı.

Rus Devlet Başkanı Vladimir Putin, Snowden’ı ABD’ye teslim etmeyi reddetmiş, fakat Rusya’da kalabilmesi için de ‘ABD’nin izleme programına ilişkin gizli bilgileri sızdırmaması’ şartını öne sürmüştü.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir