Snowden Rusya’ya sığınma talebinden vazgeçti

Eski ABD Ulusal Güvenlik Dairesi görevlisi Edward Snowden’in Rusya’ya yaptığı siyasi sığınma başvurusundan vazgeçtiği bildiriliyor.

Bir Rus yetkili,  Snowden’in Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin’in yaptığı açıklama üzerine  başvurusunu geri aldığını söyledi.

Putin, Snowden’in bilgi sızdırmayı durdurursa Moskova’da kalabileceğini açıklamıştı.
Putin, “Snowden Rusya’da kalmak istiyorsa Amerikalı ortaklarımıza zarar vermeyi amaçlayan çalışmalarını durdurmalıdır” demişti.

Snowden’in Rus ajanı olmadığını belirten Putin Rus istihbarat servislerinin kendisiyle çalışmadığını tekrarlamıştı.

Bu arada Venezuela Devlet Başkanı Nicolas Maduro Snowden’in “ne bomba yerleştirdiğini ne de kimseyi öldürdüğünü” bu nedenle dünya tarafından korunmayı” hak ettiğini söyledi. Maduro bu açıklamaları Moskova’da Rusya Cumhurbaşkanı Putin ile görüşürken yaptı.

Amerika’nın Sesi’ne göre, Hong Kong’tan Moskova’ya uçan Snowden dokuz gündür uluslararası Sheremetyevo hava alanının transit bölgesinde bekliyor.

Snowden, Mayıs ayında Amerika’dan Hong Kong’a kaçmış ve daha sonra Ulusal Güvenlik Dairesine ait bazı gizli bilgileri açıklamıştı.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir