Snowden’a Rusya’ya giriş izni çıktı

Rusya’da Federal Göç Dairesi yetkililerinin, haftalardır Moskova’nın Şeremetyevo Havaalanı’nda tutulan eski CIA çalışanı Edward Snowden’ın buradan ayrılmasına olanak sağlayacak belgeleri avukatına ulaştırdığı bildirildi.

Sızdırdığı belgelerle Amerika Birleşik Devletleri Ulusal Güvenlik Kurumu’nun (NSA) tüm telefon konuşmalarını ve internet üzerinden yapılan iletişimi izlediğini ortaya çıkaran eski CIA çalışanı Edward Snowden, 23 Haziran’dan bu yana Şeremetyevo Havaalanı’nın transit bölümünde tutuluyordu.

Sızdırdığı bilgi ve belgeler nedeniyle Amerika Birleşik Devletleri’nin iadesini istediği Snowden, Rusya’dan siyasi sığınma talebinde bulunmuştu.

Yaptığı sığınma başvurusunun ardından, Rus yetkililerin Snowden’ın talebine yanıt vermeleri için tanınan süre dün doluyordu.

BBC’nin haberine göre, Federal Göç Dairesi’nin verdiği geçici belgeler, Snowden’ın Rusya’ya resmen giriş yapmasına olanak sağlıyor.

Snowden’ın avukatı Anatoli Kuçerena, yetkililerden aldığı belgelerle havaalanına gitti. Snowden’ın Rusya’ya yaptığı sığınma başvurusu konusundaki kararın ne yönde olacağı henüz net değil.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir