‘Snowden’ın hayatı tehlikesi var’

Rusya Federal Göçmenler Dairesi’ne bağlı Kamu Konseyi Başkanı Vladimir Voloh, “O Rusya Göçmenler Dairesi’nin geçici barınma yerinde olsa dahi en önemli sorun onun güvenliğidir. Snowden hayatı tehlikesi bulunan bir kişidir. O şimdilik bizim için yabancı bir vatandaştır.” dedi.

Moskova’daki sağlık kurumu kaynaklarından pazartesi günü İnterfaks Ajansı’na yapılan açıklamaya göre, ABD eski istihbarat görevlisi Edward Snowden şu an için henüz Rus makamlarına sağlık kontrolünden geçmek için müracaatta bulunmadı. Sağlık kontrolü Rusya’da geçici sığınma hakkı almak için şart koşuluyor.

Geçen cuma günü İnterfaks Ajansı’na bir açıklama yapan Rusya Federal Göçmenler Dairesi’ne bağlı Kamu Konseyi Başkanı Vladimir Voloh, Snowden’in onun hukuki konumu belirlenene kadar Moskova Şeremetyevo Havaalanı transit bölgesinde haftalarca, hatta altı aya kadar bir süre için aylarca kalabileceğini belirtmişti.

Rusya’nın Sesi’nin haberine göre, Voloh ayrıca “O güvenlik açısından transit bölgesinde koruma altında tutuluyor. O Rusya Göçmenler Dairesi’nin geçici barınma yerinde olsa dahi en önemli sorun onun güvenliğidir. Snowden hayatı tehlikesi bulunan bir kişidir. O şimdilik bizim için yabancı bir vatandaştır. Onun hukuki yasal durumunun belirlenmesi için çeşitli prosedürler gerçekleştiriliyor. Biz sadece onun sözlerinden onun Edward Snowden olduğunu biliyoruz. Onun sahip olduğu pasaport geçersiz ilan edildi” şeklinde konuştu.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir