Sony’ye saldırılardan Kuzey Kore sorumlu

ABD Federal Soruştuma Bürosu FBI, Sony Pictures firmasının yapımcılığını üstlendiği ve Kuzey Kore lideri Kim Jong-un’a suikasti konu alan film ‘The Interview’un (Röportaj) ABD’deki gösteriminin iptal edilmesine neden olan siber saldırılardan Kuzey Kore’yi sorumlu tuttu.

FBI yazılı açıklamasında, siber saldırıların ardındaki yazılımların Kuzey Kore ile bağlantılı olduğunu duyurdu.

Kendilerini ‘Barışın Savunucuları’ olarak tanımlayan kimliği belirsiz bir grup bilgisayar korsanı, gönderdikleri e-postalarla filmi vizyona sokmayı planlayan sinema salonlarını açıkça tehdit etmişti.

Film, Kuzey Kore’de büyük öfkeyle karşılandı ve ‘Yüce lideri aşağılıyorlar’ yorumları yapıldı. Bu açıklamanın ardından Sony yoğun siber saldırılara maruz kalmış ve şirketin bilgisayarlarından aralarında çekimine başlanmamış film senaryoları dahil pekçok gizli belge sızdırıldı.

BBC’nin haberine göre, Beyaz Saray sözcüsü Josh Earnest, dün yaptığı açıklamada ABD’li yetkililerin siber saldırılara ‘uygun bir yanıt verileceğini’ ifade etti.

Beyaz Saray ayrıca, Sony’ye yapılan saldırıların ‘ulusal güvenlik meselesi’ olarak değerlendirildiğini duyurdu.

Filme tepki olarak gönderilen mesajlarda, “11 Eylül 2001’de neler olduğunu hatırlayın. Size tavsiyemiz bu filmi vizyona sokan sinemalardan uzak durmanız” deniyordu.

Sony’den gelen açıklamada ise “Filmin dağıtımını yaptığımız sinema salonlarının büyük kısmı filmi vizyona koymamayı tercih edince daha önceden 25 Aralık olarak planladığımız gala gününü erteleme kararı aldık. Ortaklarımızın kararına saygı duyuyoruz” ifadeleri yer aldı.

İfade özgürlüğü tartışması

Sony’nin filmin yayını durdurmasına Hollywood’dan da tepki geldi. George Clooney, dün yaptığı açıklamada filmin internet üzerinen yayınlanması gerektiğini söyledi ve ‘Hollywood’un Kuzey Kore tarafından tehdit edilemeyeceğini’ belirtti.

Hollywood’un bazı önemli isimleri de Sony’nin kararını “korkaklık” olarak değerlendirdi.
Komedyen David Williams, Twitter hesabından kararı şu sözlerle eleştirdi:

“Bugün Sony Pictures’ın, kendi halkını öldüren zalim bir diktatörün baskılarına boyun eğdiği, üzücü bir gün.”

Bir diğer ünlü komedyen Ben Stiller da bu durumu “ifade özgürlüğüne bir tehdit” olarak yorumladı.
ABD Temsilciler Meclisi’nin eski başkanı Newt Gindrich de, Sony’nin kararı ile ABD’nin ilk siber savaş yenilgisini aldığını söylemişti.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın