Stadyumlar Intel teknolojisiyle yönetiliyor

Nesnelerin interneti kavramı hayatın her alanı gibi spor dünyasını da dönüştürüyor. Intel teknolojisi ile toplanan veriler, futbolun taktiksel gelişimine destek veriyor, dünya futbolunu daha keyifli hale getiriyor.

Futbolseverler, Brezilya’daki Dünya Kupası finallerindeki heyecana odaklanırken her bir vuruşun, pasın, top çalmanın, golün sadece 1 maçta meydana gelen “2000” aktiviteden biri olduğunu fark etmeyebilir. Intel “Nesnelerin İnterneti” ve giyilebilir teknolojiler konusundaki öncülüğüyle spor dünyasına yeni ufuklar açıyor. Futbol takımları, Intel teknolojisi kullanan giyilebilir teknolojiler, sensörler ve kameralarla tonlarca veri elde edebiliyor. Bu veriler ışığında büyük resmi gören takım yöneticileri futbol heyecanını katlayan yeni taktikler geliştiriyorlar.

Günümüzde futbolcuların tekmeliklerine, formalarına ve futbol toplarına takılan Intel teknolojili sensörlerle maç başına 60 milyondan fazla pozisyon verisi elde edilebiliyor. Bu verilerin içinde oyuncuların hız ortalaması, topa hakim olma yüzdeleri, davranışsal eğilimleri ve çok daha fazlası yer alıyor. Giyilebilir teknolojiler de kalp ritmi ve GPRS tabanlı konum izleme gibi sistemlerle karşılaşma boyunca futbolcu performanslarının nasıl değiştiğini anlamaya yardımcı oluyor. Böylece başka maçlardaki performans bilgileri de birbiriyle karşılaştırılabiliyor. Ayrıca futbolcuların kalp ritmi ve nefes alma hızlarının vücutlarını nasıl etkilediği izlenerek nasıl bir kondisyon antrenmanına ihtiyaç duydukları ya da sakatlanma risklerinin olup olmadığı gözlemleniyor.

Intel teknolojisiyle akıllı hale getirilen futbol ekosisteminde depolanan bu kayıtlara gerçek zamanlı veri analizi uygulanarak futbolcular için özel hazırlanmış antrenman programları hazırlanıyor. Bu sayede sporcunun zayıf ve güçlü yönleri belirlenerek sakatlanma riski en aza indiriliyor, futbolcunun en fazla performans alacağı antrenman planlanabiliyor.

Intel donanım ve yazılım teknolojileri dünya çapındaki birçok spor kompleksinde dijital göstergeler, satış noktası sistemleri ve iklim kontrol sistemleri gibi alanlarda da kullanılıyor. Örneğin Dallas’daki AT&T Stadyumu’nda açılıp kapanabilen tavan, iklim kontrol, ışıklandırma ve gerçek zamanlı gösterge sistemleri Intel teknolojisiyle yönetiliyor. Bunun yanında 212 nakitsiz satış noktasıyla birlikte 35 bilet kontrol noktasının altyapısında da Intel teknolojisi kullanılıyor.

Spor teknolojilerinde lider veri ve içerik şirketi STATS da sunucularında Intel Xeon işlemci teknolojisini kullanıyor. Ayrıca futbol takımları için sağladıkları taktiksel maç verilerinin toplanmasında Intel teknolojisi büyük rol oynuyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir