STM’den Göktürk-1’e kritik katkı

Savunma Teknolojileri ve Mühendislik A.Ş (STM), IDEF’te yaptığı açıklamayla savunma sanayi ve ülkemiz açısından en önemli projelerden biri olarak kabul edilen Göktürk-1 projesine mühendislik desteği vereceğini duyurdu.

Tamamlandığında TSK’nın hedef istihbaratına yönelik yüksek çözünürlüklü uydu görüntüsü konusunda çok büyük güç kazanacağı, kara ve hava sahası kısıtlamaları olmaksızın askeri amaçlara yönelik bilgi toplayacağı Göktürk-1 projesi, İtalyan Telespazio S.p.A tarafından yürütülüyor.

Consorzio START S.p.A. ile imzaladığı sözleşme kapsamında Ana Yüklenici Telespazio’ya mühendislik katkısı verecek olan STM; entegrasyon, doğrulama ve test alanlarında projeye dahil olacak.

2016’da fırlatılacak olan Göktürk-1 projesi hayata geçtiğinde, sadece askeri amaçlı değil; ulaştırma, ormancılık ve çevre, afet yönetimi, coğrafi harita verilerinin üretilmesi, harita-kadastro, doğal kaynakların izlenmesi gibi sivil alanlarda da kullanılabilecek.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir