Süperbilgisayar teknolojisi otomobillere giriyor

NVIDIA’nın yeni Tegra K1 mobil işlemcisi, süperbilgisayar teknolojisini otomobillere taşıyor. Yeni işlemci sayesinde kendiliğinden giden arabalar artık araştırma safhasından çıkıp piyasaya sürülecek. Tegra K1’de NVIDIA’nın güçlü işlemci serisinin temelini oluşturan NVIDIA Kepler mimarisi kullanılıyor.

NVIDIA Otomotiv Grubu Dünya Başkanı Taner Özçelik, konuyla ilgili olarak, “NVIDIA kendiliğinden giden bir arabanın gerektirdiği sensör ve kamera verisi sağanağını işleyebilmek için enerjiyi son derece verimli kullanan süperbilgisayar teknolojisini arabanın içine taşıyor. Tegra K1 bu sorunu çözmek için daha önceki mobil işlemcilerin 10 katı hesaplama gücünü ilave enerji gerektirmeksizin sunuyor.” dedi.

NVIDIA’dan yapılan açıklamaya göre, Tegra K1 modern bilgisayar vizyonunun kalbindeki paralel hesaplama platformu CUDA’yı destekleyen ilk mobil işlemci. Bu süper çipin otomotiv sınıfı türü çok geniş bir sıcaklık yelpazesine ve daha zorlu çalışma koşullarına dayanacak şekilde sertleştirilmiş.

Audi AG elektrik elektronik baş mühendisi Ricky Hudi, “Audi ve NVIDIA arasında cihaz kümesine, bilgi-eğlence ve arka koltuk eğlence sistemlerine endüstride öncü olacak beceriler kazandırmak için Tegra’dan üç nesil boyu yararlandığımız, eskiye dayanan, derin bir ortaklık vardır. Tegra K1 arabalara devrim niteliğindeki süperbilgisayar gelişmeleri kazandırarak pilotlu sürüş deneyiminin yolunu açmak için Audi’ye imkan tanımaktadır.” şeklinde konuştu.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir