TEDxIhlasCollegeED’de bunlar konuşuldu

İhlas Koleji tarafından organize edilen Türkiye’nin ilk eğitim temalı TED konferansı olan TEDxIhlasCollegeED’de eğitim hayalleri paylaşıldı. Grand Cevahir Otel ve Kongre Merkezi’nde düzenlenen konferansa içlerinde Emine Erdoğan, Egemen Bağış, Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu ve Prof Dr. Deniz Ülke Arıboğan gibi isimlerin bulunduğu toplam 17 konuşmacı katıldı. Dört oturumdan oluşan konferansta konuşmacıların yanı sıra Tuluyhan Uğurlu yapmış olduğu piyano resitali ve şovu ile dinleyicilerin kulaklarının pasını sildi.  Veysel Çelikdemir, Rüstem ve Orçun ile Kıvanç ve Burak gösterileriyle konferansa renk kattılar.

Konuşma süresi 12 dakika

Büyük bir dinleyici topluluğu tarafından takip edilen konferans geleceğin gençlerine ve onları yetiştirecek olan öğretmenlere doğru eğitim sisteminin nasıl olması gerektiği konusunda önemli ipuçları verdi. Konuşmacılar 12 dakika ile sınırlandırılmış süreleri boyunca yapmış oldukları sunumlarda kendi bakış açılarına göre eğitim sisteminin nasıl olması gerektiği konusunda düşüncelerini belirttiler.

Emine Erdoğan: Hedefiniz hayırlı insanlar yetiştirmek olsun

Önemli fikirlere öncülük eden konferansta konuşan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan, yeni nesil gençler için çok fonksiyonlu bir eğitim sistemi çizilmesi gerektiğini vurguladı. “Halbuki içinde bulunduğumuz çağ mesleklerin çeşitlendiği, farklı eğitim kanallarına bağlı olarak yeni sektörlerin ortaya çıktığı bir çağdır.” diyen Erdoğan, eğitimin çocukların içinde yeteneği keşfeden bir süreç olması gerektiğini ifade etti.

Mesleki eğitimin önemine ve eğitimin süreçlerine vurgu yapan Erdoğan konuşmasının sonunda öğretmenlerden hedeflerinin hayırlı insanlar yetiştirmek olması gerektiğini söyledi.

“Öğrencilerimizden de özellikle rica ediyorum. Hedefiniz kariyer, para, başarı değil, topluma, millete, dünyaya hayırlı bir insan olmak olsun.”diyen Erdoğan İhlas Koleji’nin de bu yönde yapmış olduğu çalışmalardan dolayı da mutluluk duyduğunu ifade ederek sözlerine son verdi.

Ercan Akışık’tan Başbakan taklidi

Türkiye’de taklit denildiğinde akla gelen ilk isimlerden olan Ercan Akışık da konferansın konukları arasındaydı. Eğitimin hiç bitmeyen bir süreç olduğunu dile getiren usta komedyen, daha sonra yapmış olduğu taklitlerle seyircileri gülme krizine soktu. Özellikle programının sonunda Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın taklidi başarıyla yapan Akışık, başta Emine Erdoğan olmak üzere salondakilerden tam not aldı.

Edirne’den Şırnak’a Şişli’den Artvin’e eğitim

Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış da yaptığı konuşmasın da Fatih projesinin önemine değindi. Herkesin heyecanlanması gereken bir proje olduğunu belirten Bağış, “Tablet bilgisayarların üzerindeki internet aracılığıyla bizim Edirne’deki, Şırnak’taki, Şişli’deki yavrumuz da artık Harvard Üniversitesi’nin kütüphanesindeki son yayını takip edebilecek. Biz daha güzel yarınlara yürüyebilmek için de çılgın projeleri gerçekleştiriyoruz. Biz ezberci bir nesil istemiyoruz.”dedi.

Yürekler eğitilebilmeli

Konferansın önemli konuşmacıları arasında yer alan Prof. Dr. Deniz Ülke Arıboğan kendi eğitim rüyasını anlattı. Formatlanmış ve robotlaştırılmış eğitim sisteminde öğrencinin özgür ruhunun yok olduğunu belirten Arıboğan, çok iyi eğitimli ya da girişimci insanlar değil evrensel değerlere önem veren sosyal duyarlılığı gelişmiş insanlar istediğini söyledi. “Dünyanın her yerinde evrensel kurallar aynıdır. Bunun için yürekler eğitilebilmeli.” diyen Arıboğan, evrensel değerlerin öğretilmesi için gerekli olan neyse yapılması gerektiğini vurguladı.

Sinanoğlu’ndan dev nasihat: Diline ve gönlüne sahip çık

Türk Einstein’ı olarak bilinen Prof. Dr. Oktay Sinanoğlu konferansın son konuşmacısı olarak sahneye çıktı. Türkçe’ye olan düşkünlüğü ile bilinen Sinanoğlu’nun konuşması sık sık alkışlarla kesildi. Bir milletin kültürüne sahip çıkması gerektiğinin altını kalın çizgilerle çizen Sinanoğlu, aklın bilimle, gönlün de dille korunacağını söyledi.

Başarılı olmak için tutku gerekir

Dünyanın önde gelen oyun yazılımcılarından olan ayrıca Türkiye Dijital Oyunlar Federasyonu Başkanı Mevlüt Dinç, başarıya giden yolda yaşadıklarını izleyicilerle paylaştı. Ordu’da başlayıp İngiltere’ye kadar uzayan hayatından kesitler sunan Dinç, gençlerin bu hikâyeden ilham almasını umduğunu söyledi. Başarının formülünü de açıklayan Dinç, “Öncelikle çaba göstereceksiniz, daha sonra Allah vergisi bir yeteneğiniz olacak ama en önemlisi tutkuyla o işi yapmalısınız.”dedi.

Tuktuk Hindistan’da Rick ve Nick İstanbul’da

Uzakdoğuya özgü bir ulaşım aracı olan TUKTUK ile çıkmış oldukları dünya turuyla tüm dünyanın ilgisini çeken Rick Sears ve Nick Gough’da yolculuklarına kısa bir süre ara vererek konferansa katıldılar. Dünya çapında eğitime olan ihtiyacı vurgulamak için yollarda olan ikili, konferansta yaşadıklarını anlatarak neden böyle bir yola çıktıklarını anlattılar.  Her çocuğun önemli olduğunu vurgulayan ikili, hiç bir çocuğun geride bırakılmaması gerektiğini ve eğitimin temel bir insan hakkı olduğunu söylediler.

Memecan: Herkes çizebilir

Ülkemizin yetiştirdiği en önemli karikatüristlerinden biri olan Salih Memecan, çizmenin kendisine getirdiği faydaları anlattı. Çocukluğunda kekeme olduğunu ifade eden Memecan, çizerek kendini ifade ettiğini çizgilerin kendisini Amerika’ya kadar götürdüğünü söyledi. Konuşmasının sonunda herkesin çizebileceğini söyleyen Memecan bunu tahtada uygulamalı olarak izleyicilere gösterdi.

Girişimci gençler yetiştirmek için İlkokula inilmeli

Uzun yıllar yurtdışında yapmış olduğu çalışmalardan sonra Türkiye’ye dönerek önemli görevler üstlenen ve son olarak da Özyeğin Üniversitesi’nin rektörlüğünü yapan Erhan Erkut sunumunda girişimci gençler yetiştirmenin zorluklarını anlattı. Mevcut eğitim sistemi nedeniyle çocukların küçük yaştan itibaren üretkenliklerini kaybettiklerinden yakınan Erkut, üniversiteye gelen bu gençleri yeniden üretken hale getirmeye çalıştıklarını belirtti. “Girişimciliği yerleştirmek için üniversiteler çok geç, lise bile geç, ortaokula ilkokula inmeliyiz.”diyen Erkut, Türkiye’nin geleceği için bunun şart olduğunu dile getirdi.

Kadın uyandı

Kadın hakları konusunda yapmış olduğu konuşmalar ve çalışmalarla dikkat çeken Leyla Alaton, “Kadın Uyandı.” başlıklı sunumuyla kadınların toplumda artık söz sahibi olmaya başladığına değindi. Ekonomik özgürlüğünün farkına varan kadının artık eşinden paylaşımcılık beklediğini vurgulayan Alaton, erkeklerin de uyanarak eşlerinin sorumluluklarını paylaşmaları gerektiğini ifade etti.

Lokman Ayva imkânsızlıkların imkânını yaşayan adam

Türkiye’nin ilk görme engelli milletvekili olan Lokman Ayva, her zaman ki gibi sempatik tavrı ve olaylara karşı geliştirdiği kendine has yaklaşımları ile dinleyicilerin beğenisini kazandı. Engellilerin eğitim almasının çevre baskısı ve ailelerin bilinçsizliği yüzünden sekteye uğradığını belirten Ayva, K.Ö.K. (Küreyle-Öbürüyle-Kendiyle Etkileşim) sistemi ile bunu aşabileceklerini söyledi. Dünyanın standart insanlara göre dizayn edildiğini anlatan Ayva, engelliler için her hangi bir düzenleme olmamasını yadırgadığını ifade etti. “Bazen insanların başarıya ulaşmasında farklı yollar vardır.” diyen Ayva, kendi başarısını imkansızlığın imkanını yaşamaya borçlu olduğunu söyledi.

Demir: Aileme karşı aldığım ilk zafer beni başarıya uçurdu

Bayan voleybolunun en önemli isimlerinden biri olan Neslihan Demir, kendi başarı hikayesini anlattı. Voleybolda başarıya ulaşmasını ailesine karşı aldığı zafere bağlayan Demir, “Voleybolumu geliştirmek için İstanbul’a taşınmam gerekiyordu. Ailem ilk başta karşı çıktı. Beni göndermek istemiyorlardı. Ben de onlara gitmek istediğimi, başarısız olursam da bunu görmek istediğimi söyledim. Bu aileme karşı aldığım ilk zaferdi. Bu sayede Türkiye’de ilk kez 16 yaşında A milli takım formasını giyen bayan voleybolcu ben oldum. “dedi. Demir ayrıca sadece 5 ay sonra ailesinin de peşinden İstanbul’a geldiğini söyledi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir