Telefon dolandırıcılığında yeni numara

Cep telefonunuzdan arayıp “TC kimlik numarası ile 1 yıl ücretsiz sigortalandınız. Üyeliğinizi bu yıl mecburen yenilemeniz gerekiyor” derlerse inanmayın. Şikayetvar’ın haberine göre; bu yöntemle birçok kişinin kart numaraları alınarak hesaplarından para çekildi ya da mecbur koşularak dolandırıcıların hesaplarına para aktarılması sağlandı.

Dolandırıcılar ilk olarak psikoloji olarak sizi baskı altına alarak “Sağlık sigortanızı 1 yıl ücretsiz kullandınız. Şimdi yenilemeniz gerekiyor” diyorlar. Daha sonra ise sırayla kredi kartı bilgilerinizi öğrenmeye çalışıyorlar. Eğer kredi kartınız yoksa sıra hesaplarınıza geliyor. Kredi kartı ve hesap bilgilerini ele geçiren dolandırıcılar hesaplardan para aldıktan sonra ortadan kayboldular İşte mağdurlar şikayetlerini şöyle dile getirdiler:

“Cep telefonumdan aradılar ve TC kimlik numarası kaydı ile 1 yıl ücretsiz sigortalandığımı bu yıl ise mecburi olarak ücret karşılığında sigortalanmam gerektiğini tehdit eder bir üslupla   tarafıma bildirdi.  Benden kredi kartı bilgilerimi istedi. İnanmadım telefonu kapadım.”

“Cep telefonumdan bir firma aradı. Firma ne adres bilgimi biliyor ne de herhangi bir bilgimi ama aramışlar. Daha önce üye yaptırdınız şimdi yaptırmanız lazım taahhüt var diyor. Daha önce başka bir firmadan yaptırmıştım ama taahhüdü bittiğine iptaline eminim.Kredi kartı bilgilerimi istediler. Ben hayatım boyunca kredi kartı kullanmadım. Belirtince de hesap bilgilerimi istedi. Bu duruma bir çözüm bulunsun hukuki yollara başvuracağım.”

“Cep telefonundan aradılar ve geçen sene sizi üye yaptık bir sene bedava ikinci sene yenileme yapacağız diyorlar. Ben böyle bir şey yapmadım deyince 700 TL sizi mahkemeye vereceğiz diyorlar. “

Şikayetvar Uzmanları, telefon yöntemi ile yapılan dolandırıcılıkların her yeni gün yeni bir yöntemle ortaya çıktığına dikkat çekerek “Kredi kartı bilgilerinizi kimseyle paylaşmayın” uyarısında bulundu.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın