Telefon Kütüphanesi’ne büyük ilgi

Türk Telekom’un GETEM işbirliğiyle görme engelliler için geliştirdiği ücretsiz kitap dinleme hizmeti Telefon Kütüphanesi’ne olan ilgi sürekli artıyor. Görme engelli bireylerin ev telefonlarından ücretsiz erişebildikleri Telefon Kütüphanesi şimdiye kadar 250 binden fazla arama alıp 2.5 milyon dakikadan fazla dinlenirken, kütüphanenin tekil kullanıcı sayısı son 2 ayda dört katına çıktı.

Türkiye’nin öncü iletişim ve yakınsama teknolojileri şirketi Türk Telekom’un Boğaziçi Üniversitesi Görme Engelliler Teknoloji ve Eğitim Laboratuvarı (GETEM) işbirliğiyle geliştirdiği Telefon Kütüphanesi projesinde toplam kitap dinleme süresi 2.5 milyon dakikayı aştı.

Rakamlarla Telefon Kütüphanesi

3 Aralık 2011’de, Dünya Engelliler Günü’nde hayata geçen Telefon Kütüphanesi, Mart 2013’e kadarki dönemde 250 binden fazla aranırken, kitapların toplam dinlenme süresi ise 2.5 milyon dakikayı aştı. Telefon Kütüphanesi’nin en çok arandığı iller sırasıyla İstanbul, Ankara ve Erzurum oldu. Telefon Kütüphanesi’nin tekil kullanıcı sayısı son 2 ayda büyük bir artış göstererek yaklaşık 4 katına çıkarak 8.275 oldu. Kullanıcıların Telefon Kütüphanesi’ni gün içinde en çok aradığı zaman dilimi ise 18:00-24:00 saatleri arası oldu.

Açılışından bu yana eklenen yeni kitaplarla içeriği, dinleme kolaylığı sağlayan yeni özelliklerle de teknolojisi sürekli geliştirilen Telefon Kütüphanesi’nde kullanıcılar diledikleri kitabı seçme, kaldıkları yerden devam etme veya seçtikleri kitabın bölümleri arasında ileri geri gidebilme gibi seçeneklere sahip. Sunulan kitap sayısının 350’ye ulaştığı sistemde Elif Şafak’ın kaleme aldığı “Aşk” kitabı kullanıcılar tarafından en çok dinlenen kitap olma özelliğini koruyor.

Telefon Kütüphanesi’nde ÖSYS Kitapçığına ilgi büyük

Telefon Kütüphanesi’nde görme engelli üniversite adaylarının önemli bir ihtiyacına yanıt verme adına Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) 2013 kılavuzu ve Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) için sekiz adet deneme sınavı eklendi. Şubat ayında en fazla dinlenen içerik de Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi (ÖSYS) 2013 kılavuzu oldu. Telefon Kütüphanesi’nin sistemine eklenen deneme sınavlarında 1000’e yakın soru bulunuyor. Türk Telekom’un “Türkiye’ye Değer” çatısı altında yürüttüğü Telefon Kütüphanesi’nden Türkiye’de ev telefonu sahibi tüm görme engelliler ücretsiz olarak yararlanabiliyorlar. Telefon Kütüphanesi’ndeki kitaplar GETEM gönüllüleri ve Türk Telekom çalışanları tarafından seslendiriliyor.

Telefon Kütüphanesi nedir?

Telefon Kütüphanesi uygulaması, 0 800 219 91 91 numaralı telefon üzerinden ücretsiz hizmet veriyor. Hizmetten faydalanmak isteyenler, görme engelli olduklarına dair bir raporla GETEM’e başvurarak şifre alabiliyorlar. Kullanıcılar aldıkları şifreyle 300’den fazla sesli kitaba ücretsiz olarak erişebiliyorlar. Sadece ev telefonu üzerinden faydalanılabilen Telefon Kütüphanesi’nde kullanıcılar, dilediği kitabı seçme, kitap içinde ileri geri gidebilme ve kaldığı yerden devam edebilme gibi özelliklerden yararlanabiliyorlar.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir