Telekom sektörü hedeflerini anlattı

Türk Telekom, Uluslararası İletişim Enstitüsü (IIC) tarafından düzenlenen Telekomünikasyon ve Medya Forum’da sektörün kanaat önderlerini ağırladı.

Türk Telekom’dan yapılan açıklamaya göre, forum Türkiye’den ve dünyadan üst düzey yöneticilerin ve uzman ismlerin katılımıyla gerçekleşti. Türk Telekom Kurumsal Müşteri Başkanı Mehmet Ali Akarca, burada yaptığı konuşmada Türk Telekom olarak bu etkinliğe İstanbul’da ev sahipliği yapmaktan memnuniyet duyduklarını, tüm dünya gibi Türkiye’nin de telekomünikasyon alanında bir dönüşüm sürecinden geçtiğini belirtti.

Genişbandın getirdiği olanaklar sayesinde şebekelerin yeni ürün ve servislerin sunulması için ideal bir platform sağladığını kaydeden Akarca, başta çevrimiçi video olmak üzere farklı kaynaklardan çeşitli içeriğe yönelik talep ve servisler çoğaldıkça, altyapı yatırımlarının öneminin de her geçen gün daha fazla arttığını bildirdi.

Sektörün önemli kuruluşlarında aktif rol üstlendiklerini belirten Akarca, şunları kaydetti:

“ETNO, SAMENA ve GSMA gibi önde gelen kuruluşlarının yönetim kurulu üyesi olan Türk Telekom Grubu, telekomünikasyon politikaları konusunun fikir önderleri arasında yer alıyor. Bu platformlarda, Ortadoğu’dan Balkanlar’a, Kafkasya’dan Akdeniz’e kadar uzanan çok geniş bir bölgeyi temsil ediyoruz. Bunun yanı sıra başta Ar-Ge ve teknoloji olmak üzere bilgi birikimi ve yatırım konularında grup şirketleri arasında ciddi bir işbirliği içinde hareket ediyoruz. Ancak öncelikler listemizin en başında yeni fikirlere odaklanmaya devam etmek yer alıyor, zira hızlı hareket etmek sektörümüzdeki en önemli avantaj.”

Telekomünikasyon ve Medya Forum kapsamında 2 gün boyunca düzenlenen oturum ve panellerde sektörün verimliliğini ve kârlılığını gelecekte de sürdürülebilmesi için bu alandaki oyuncuların izlemesi gereken politikalar ve stratejilerle, odaklanılması gereken yeni olanaklar tartışıldı.

Etkinliğe Uluslararası İletişim Enstitüsü (IIC) Başkanı Fabio Colasanti, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu İkinci Başkanı Dr.  Ayhan Beydoğan, Microsoft Teknoloji Politikaları Grubu Kurumsal Başkan Yardımcısı David Tennenhouse, Avea Regülasyon ve Rekabet Hukuku Direktörü Cem Akoymak, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu Tüketici Hakları Daire Başkanı Özgür Fatih Akpınar, İnternet Tahsisli Adları ve Sayıları Kurumu (ICANN)  Başkan Yardımcısı Nigel Hickson, Avrupa Komisyonu Düzenleme Koordinasyonu & Kullanıcılar CONNECT Bölümü Başkanı Vesa Terävä ile uluslararası telekom operatörlerini ve düzenleyici kuruluşları temsilen birçok üst düzey yönetici konuşmacı olarak katıldı.

İki gün süren ve dünyanın çeşitli ülkelerinde gündemde olan regülasyon modelleri ve farklı uygulamaların “bağlantılı TV” ve IP tabanlı servislerin yayıncılığa etkilerinin, telekomünikasyon ve medya yakınsamasının, genişbant temelli yeni iş modellerinin ve geleceğin kablosuz pazarının masaya yatırıldığı etkinlik, katılımcılar arasında verimli tartışmalara sahne oldu. Telekomünikasyon ve Medya Forum’un konu başlıkları arasında endüstrinin 2020 hedefleri ile Türkiye’nin gelişmekte olan ekonomiler arasındaki öncü konumunu sürdürebilmesi ve hedeflerine ulaşması için telekomünikasyon alanında atması gereken adımlar da yer aldı.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın