Teknomer İHA

Tokat Teknopark’ta yerli Teknomer İHA üretiliyor

Tokat Teknopark AŞ bünyesinde yer alan Teknomer Harita Mekatronik Mühendislik Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi Teknomer İHA adıyla yerli insansız hava aracı üretiyor.

Şirket, Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Harita mühendisliği öğretim üyesi Doç. Dr. Tekin Susam ve Mehmet Kocamanoğlu tarafından 2014 yılında kurulmuş. Teknomer İHA, ASELSAN’ın üretmekte olduğu İHA’lar ile birlikte kullanıyor.

Multikopter tipi bir İnsansız Hava Aracı

Şirketin temel kuruluş amacı, büyük ölçekli fotogrametrik harita üretiminde kullanılabilecek multikopter tipi bir İnsansız Hava Aracı (İHA) tasarlamak ve üretmek. Yoğun AR-GE çalışmaları neticesinde, 2015 yılında, KOSGEB’in de desteği ile ilk prototip üretimi gerçekleştirilmiş ve çok kısa bir sürede faturalı satış başarısı sağlanmış.

Takip eden 2016 ve 2017 yıllarında da AR-GE çalışmalarına devam edilmiş ve KOSGEB destekli endüstriyel uygulama projesi ile insansız hava aracı tasarım ve üretimi konusunda bir hayli deneyim kazanılmış.

Teknomer İHA bir çok kurum tarafından kullanılıyor

AR-GE çalışmaları ve tanıtım faaliyetleri sonucunda kısa sürede şirket tanınırlığı sağlanmış ve harita üretimi, AFAD çalışmaları, güneş enerjisi panellerinin temizliğinin izlenmesi, takip ve izleme amaçlı, ülkemizin çok saygın birçok kurum ve kuruluşuna çok sayıda zoom kameralı ve termal kameralı insansız hava aracı tasarımı ve üretimi gerçekleştirilerek teslimatları sağlanmış.

Fotogrametrik harita amaçlı üretilen İHA ile bir uçuşta yaklaşık olarak 150 hektarlık alan ±3-5 cm yatay ve ±7-10 cm düşey doğrulukla, Büyük Ölçekli Harita Üretim Yönetmeliğine (BÖHHBÜY) uygun haritalar üretilebilmekte.

Arkeolojik alanlar gibi çok yüksek doğruluğun gerekli olduğu alanlarda alçak uçuşlar yapılması halinde ±1 cm yatay ve düşey doğruluk sağlanabilmekte.

İHA ve İSA araçları üretimi üzerinde çalışıyor

Çalışmalar hakkında bilgi veren Doç. Dr. Tekin Susam, şunları söyledi:

AFAD birimlerine yönelik İHA’larımızda; zoom kamera, video çekimi ve termal kamera uygulamaları kullanılarak; arama, kurtarma faaliyetlerine katkıda bulunulabilmektedir.

Termal kameralı İHA’larla ilgili çalışma alanlarında noktasal olarak sıcaklık okuması yapılabilmekte ve alınacak kararlara temel teşkil etmesi sağlanmaktadır.

Şirketimizin hedefi, İHA’larımızın belirtilen bu yeteneklerine ek olarak, yeni alanlarda da kullanılabilecek son kullanıcı talepleri doğrultusunda İHA’lar üreterek şirketimizin daha da büyümesini sağlamak ve bu ürünleri ülkemizin hizmetine sunmaktır.

İHA tasarım ve üretimi hedefinden asla vazgeçmeyen şirketimiz, geçmişte elde edilen tecrübe birikimleri ışığında daha iyi, daha yerli ve milli, daha fonksiyonel İHA tasarımı ve üretimi amacıyla AR-GE çalışmalarına yoğun bir şekilde devam etmektedir.

İHA çalışmalarına ek olarak, durgun su yüzeyleri su altı haritalarının üretilmesi amacıyla İnsansız Su Aracı (İSA) AR-GE çalışmalarını da yürütmektedir.

Şirketimiz AR-GE çalışmalarının desteklenmesi halinde AR-GE çalışmaları için gerekli malzeme temini ve yeterli sayıda nitelikli personel yetiştirme faaliyetleri hızlı bir şekilde sağlanabilecektir.

Böylece ülkemiz ve yurtdışı pazarında talep alabilecek yerlilik oranı yüksek, milli ve yerli kavramına uygun fonksiyonel İHA ve İSA araçları üretimi hızlandırılacaktır.”

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir