Türk girişimciden ‘Ortopedik seccade’

Almanya’da yaşayan Türk vatandaşı Adnan Pirisan, namazda secde ederken dizlerdeki yükü hafifleten ortopedik bir seccade icat etti.

Kendisi de diz ağrıları çeken 50 yaşındaki Pirisan, ilk bakışta normal seccadelerden farklı olmayan buluşunda dizler, ayaklar ve alın için özel bir dolgu maddesi bulunduğunu söylüyor.

AFP Haber Ajansı’na konuşan Pirisan ‘zarar görmeyen’ dolgu maddesinin tam olarak ne olduğunu açıklamayı ‘ticari sır’ olduğu gerekçesiyle reddetti.

10 yaşındayken Türkiye’den Almanya’ya yerleşen Pirisan, ‘2009’da ürünün patentini aldım ve Türkiye’de üç yerde üretim yapıyoruz. Yılda 3 bin kadar seccade satıyoruz’ dedi.

Katlandığında küçük bir çantaya konulabilen ürünün satışı genelde internet üzerinden yapılıyor.

Buna rağmen Pirisan’ın şirketi Pirisec’in Almanya, Türkiye, Kuveyt ve Dubai’de de satış noktaları var.

Ancak Pirisan, lüks ve çocuk çeşitleri de olan ve yaklaşık 40 Euroya, yani 100 lira dolayında bir fiyata satılan seccadelerin, internet üzerinden Singapur’dan Amerika Birleşik Devletleri’ne dek geniş bir coğrafyada alıcı bulduğunu vurguluyor.

BBC’nin haberine göre, Pirisan, Alman Frankfurter Allgemeine Zeitung gazetesine de ürününün diğer dinlerin mensuplarına da satılabileceğini söylüyor ve bunu sadece iş için yapmayacağını söylüyor.

Pirisan, “Müslüman, Protestan ya da Katolik olsalar da dua etmeyi herkes için kolaylaştırmak istiyorum.” diyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir