Türk Telekom Yönetim Kurulu İbrahim Eren

Türk Telekom Yönetim Kurulu’nda önemli değişiklikler

Türk Telekom’da Yönetim Kurulu üyelerinden Rami Aslan, Mazen Abou Chakra ve Nasser Sulaiman A Al Nasser şirketteki tüm görevlerinden istifa etti. Bu kişilerin yerlerine, Bülent Aksu, Nureddin Nebati ve Faisal Mohammed I Aldughaither atandı.

Konuya ilişkin Türk Telekom tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu’na yapılan açıklama şöyle:

“Şirketimiz Yönetim Kurulu üyelerinden Sayın Rami Aslan, Sayın Mazen Abou Chakra ve Sayın Nasser Sulaiman A Al Nasser Şirketimizdeki tüm görevlerinden istifa etmiştir.

  • Sayın Rami Aslan’ın istifası üzerine boşalan üyeliğe, Türk Ticaret Kanunu’nun 363. maddesine göre, Yönetim Kurulu’nun kalan görev süresi boyunca görev yapmak üzere A Grubu pay sahibi tarafından aday gösterilen Sayın Bülent Aksu,

  • Sayın Mazen Abou Chakra’nın istifası üzerine boşalan üyeliğe, Türk Ticaret Kanunu’nun 363. maddesine göre, Yönetim Kurulu’nun kalan görev süresi boyunca görev yapmak üzere A Grubu pay sahibi tarafından aday gösterilen Sayın Nureddin Nebati,

  • Sayın Nasser Sulaiman A Al Nasser’in istifası üzerine boşalan üyeliğe, Türk Ticaret Kanunu’nun 363. maddesine göre, Yönetim Kurulu’nun kalan görev süresi boyunca görev yapmak üzere A Grubu pay sahibi tarafından aday gösterilen Sayın Faisal Mohammed I Aldughaither, atanmıştır.

Söz konusu atamalar Şirketimizin yapılacak ilk Genel Kurul toplantısında Genel Kurul’un onayına sunulacaktır.”

Türk Telekom Yönetim Kurulu yeni üyelerinin özgeçmişleri

Bülent Aksu kimdir?

Telekom, enerji, petrokimya, tekstil ve denetim dâhil olmak üzere çeşitli sektörlerde finans, muhasebe, vergi ve yönetim alanlarında 22 yıllık profesyonel yöneticilik tecrübesine sahiptir.

Profesyonel iş hayatına, Kuveyt Türk A.Ş. Teftiş Kurulu’nda Müfettiş olarak başlamış, sonrasında 2003 yılında Çalık Holding‘de sırasıyla Finans Müdürü ve Grup Finans Direktörü olarak görevini yürütmüştür.

2008-2012 yılları arasında ise Akfel Grup bünyesinde CFO ve Yönetim Kurulu Üyeliği görevleri yapmıştır. Aksu, 2012-2016 yılları arasında sırasıyla Azerbaycan Milli Petrol ve Gaz şirketi (SOCAR) iştirakleri olan Petkim Petrokimya Holding A.Ş. ve STAR Rafineri A.Ş.’de CFO olarak görev yapmıştır.

Bülent Aksu, farklı sektörlerde birçok satın alma, birleşme işlemlerini gerçekleştirmiş, uluslararası ve yerel piyasalarda proje finansmanı, bono ihracı gibi finansal işlemleri aktif olarak yürütmüştür.

Ülkemizin en önemli sanayi yatırımlarından biri olan STAR Rafinerisi’nin 23 yerel ve uluslararası finansal kuruluşla imzalamış olduğu, 18 yıl vade ve 3,3 Milyar USD’lik finansman anlaşmasının tamamlanmasına liderlik etmiştir.

Bu kredi anlaşması, hem toplam tutarı hem de vadesi bakımından o tarihe kadar Türkiye’de yapılmış en büyük proje finansmanı işlemi olmuştur. Ayrıca 2014 yılı içerisinde Avrupa’da yapılan en büyük proje finansmanı işlemi olarak kayıtlara geçmiştir.

Bülent Aksu, 20 Temmuz 2016 – 17 Temmuz 2018 tarihleri arasında Turkcell’de Finanstan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı (CFO) olarak görev yapmıştır. Bilanço ve kur riski yönetiminde uluslararası uygulamalarının yanısıra, yatırımların finansmanına yönelik yenilikçi çözümleri ile Turkcell’e önemli katkılar sunmuştur.

Aksu, 3 Ağustos 2018 tarihinden itibaren Türkiye Cumhuriyeti Hazine ve Maliye Bakanlığı bünyesinde Bakan Yardımcısı olarak görev yapmaya başlamıştır.

Aksu, 2016 ve 2018 yıllarında, Fortune Türkiye dergisi tarafından Türkiye’nin en etkili 50 CFO’sundan biri olarak seçilmiştir. Bülent Aksu, İstanbul Üniversitesi İngilizce İşletme Bölümü’nden 1996 yılında mezun olmuştur. Üç çocuk babasıdır.

Dr. Nureddin Nebati kimdir?

Nureddin Nebati, 1 Ocak 1964’te Şanlıurfa Viranşehir’de doğdu.

Siyaset Bilimi Uzmanı; İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümünü bitirdi. Yüksek lisansını aynı üniversitenin Sosyal Bilimler Enstitüsünde Uluslararası İlişkiler alanında yaptı.

Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsünde Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi alanında Doktora unvanını aldı. Farklı Üniversitelerde Siyaset Bilimi, Türk Siyasal Hayatı, Devlet ve Siyaset Sosyolojisi dersleri verdi.

İş Adamı, Tekstil işiyle uğraştı. MÜSİAD Genel Merkez Yönetim Kurulu ve İstanbul Ticaret Odası (İTO) Disiplin Kurulu Üyeliğinde bulundu. MÜSİAD Yüksek İstişare Heyeti Üyesidir.

İstanbul Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi Mezunları Vakfı ve Derneği ile İlim Yayma Cemiyeti, Ensar, Tügva, Önder, Utesav, TDED, BEK, İDD, İDV ve benzeri Vakıf ve Derneğin Üyeliği devam etmektedir.

Halen ÜTEV Vakfı Başkanlığı, Parlamenterler Arası Kudüs Platformu Türkiye Başkanı olup Esenler Belediyesi Şehir Düşünce Merkezinde Bilim Kurulu Üyesi olarak çalışmalarda bulunmaktadır.

AK Parti 4. Olağan Kongresinde MKYK Üyesi seçildi. MYK Üyesi olarak AK Parti Genel Merkez Mali ve İdari İşler Başkanı ve Genel Başkan Yardımcısı olarak görev yaptı. 24. Dönemde İstanbul, 25. Dönemde Şanlıurfa, 26. Dönem İstanbul Milletvekili seçildi.

İyi düzeyde İngilizce, az düzeyde Arapça bilen Nebati, evli ve 4 çocuk babasıdır.

Faisal Mohammed I Aldughaither kimdir?

Sayın Al-Dughaither, King Fahd Petroleum & Minerals Üniversitesi, Bilgisayar Mühendisliği bölümünden 1998 yılında mezun olmuştur.

Kariyerine 1999 yılında Suudi Arabistan Riyadh Bank’ta iç denetçi olarak başlamış ve sonrasında Saudi Telecom Company (STC) Grubunda yönetici olarak çeşitli pozisyonlarda görev yapmıştır.

Al-Dughaither, kurumsal strateji ve finansal yükümlülüklere ilişkin uluslararası ticari ve performans yönetimi çözümlerinde 19 yıllık deneyime sahiptir.

Farklı ülkelerde 10’un üzerinde iş biriminin yönetimi, durum tespiti faaliyetleri, start-up’lar (VIVA Kuveyt ve Bahreyn) ile pek çok satın alma, elden çıkarma ve büyük ölçekli dış kaynak sağlama görevlerinde bulunarak çeşitli yönetim uygulamalarında deneyim kazanmıştır.

Ayrıca, kurumsal stratejik planlama alanında üst düzey yöneticilik görevleri üstlenmiş olup, şirketlerin operasyonel fonksiyonlarının (İK, Bilişim, Finans, Tedarik, vb.) entegrasyonunu gerçekleştirerek etkin iş süreçleri vasıtasıyla önemli oranda maliyet tasarrufu ve operasyonel verimlilik sağlanması konularında katkıda bulunmuştur.

Sayın Al-Dughaither, 2013 yılının Eylül ayında STC Investments’ın STC Grubu Sinerji Genel Müdür’ü olmuştur. Ayrıca Sayın Al-Dughaither, “STC Gulf Investment Holding 3 SPC”nin Yönetim Kurulu’nda görev yapmaktadır.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir