Türk Telekom’dan 4G ihalesiyle ilgili açıklama

Türk Telekom, 4G ihalesinin ertelenmesine ilişkin “Türk Telekom Grubu olarak ülkemize ve sektörümüze değer katacak her türlü adımın destekçisiyiz” açıklamasını yaptı.

Türk Telekom’dan yapılan açıklamada, Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı tarafından, 26 Mayıs 2015 tarihinde gerçekleştirilmesi planlanan IMT Hizmet ve Altyapılarına İlişkin Yetkilendirme İhalenin (4G ihalesi), sektörde faaliyet gösteren mevcut işletmecilerle birlikte Bakanlıkta yapılan değerlendirmeler sonucunda üç ay ertelenmesi konusunda müşterek görüş birliğine varıldığı ve söz konusu ihalenin Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu tarafından 26 Ağustos 2015 tarihine ertelendiğini anımsatıldı.

Açıklamada, “Türk Telekom Grubu olarak ülkemize ve sektörümüze değer katacak her türlü adımın destekçisiyiz” denildi.

Türk Telekom’un sahip olduğu, 81 ili kapsayan ve dünyanın en güçlü altyapılarından biri olan fiber altyapısının, her türlü yeni nesil mobil iletişim hizmetinin bel kemiğini oluşturduğu ifade edilen açıklamada, Türk Telekom’un bu güçlü altyapı sayesinde sadece bugünün değil, ilerideki on yılların teknolojik gelişmelerine de uyum sağlama kapasitesine sahip olduğu aktarıldı.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

“Fiberde bir tek çift fiber kablo bağlantısı üzerinden saniyede 8 terabit veri aktarımı erişimiyle Guiness Dünya Rekoru’na adımızı yazdırarak; mobilde ise Avea ile 3.6 Gbps hıza ulaşarak birçok ilke ve rekora imza attık. Bu başarılar müşterilerimizin yeni nesil mobil teknolojilerinde de en iyi deneyimi Avea ile yaşayacaklarının bir göstergesidir. Kuruldukları günden beri Türkiye’deki tüm operatörlerin 3G de dahil olmak üzere trafiğini taşıyan ve destekleyen en son teknolojiye sahip altyapımız, yıllar boyunca yaptığımız yatırımların sonucunda, mevcut kapasitesiyle yeni nesil mobil teknolojilerin getireceği iletişim trafiğini de rahatlıkla taşıyabilecek esneklikte. Mevcutta tüm operatörlerin oluşturduğu data trafiği ve yükü kapasitemizin ancak 10’da birine ulaşıyor. Gücümüz, farklı iş kollarındaki tecrübemiz, sunduğumuz hizmet çeşitliliği ve yaptığımız stratejik yatırımlarla bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da müşterilerimizin dijital yaşama dair tüm ihtiyaçlarını tek noktadan karşılamaya devam edecek, Türkiye’nin gelişimini destekleyecek her türlü teknolojinin can damarı olmayı sürdüreceğiz.”

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir