Türk Telekom’un abone sayısı ve geliri arttı

Türkiye’nin öncü iletişim ve yakınsama teknolojileri grubu Türk Telekom, 2014 yılı ilk çeyrek finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. Grup abone kazanımını başarıyla sürdürürken yılın ilk çeyreğine de güçlü finansal sonuçlarla başladı.

Mobilde 757 bin net abone, 2007’den bu yana tek bir çeyrekte elde edilen en yüksek kazanım olarak dikkat çekerken, toplam mobil abone sayısı 15,3 milyon oldu. Grup, genişbantta 7,4 milyon aboneye ulaşırken fiberde de liderliğini sürdürdü, abone sayısı yıllık 2,5 kat artarak 682 bin’e ulaştı.

Grubun gelirleri yıllık %2 artış ve %38 Faiz Amortisman Vergi Öncesi Kâr (FAVÖK) marjı ile 3,2 milyar TL’ye ulaşırken, FAVÖK 1,2 milyar TL olarak gerçekleşti.

ramiaslan

Türk Telekom CEO’su Rami Aslan 2014 yılı ilk çeyrek sonuçları hakkında şu değerlendirmelerde bulundu:

Başarılı geçen bir yılın ardından, Türk Telekom Grubu 2014 yılına güçlü bir başlangıç yaptı. Konsolide gelirlerimiz birinci çeyrekte yıllık %2 oranında büyüyerek 3,2 milyar TL seviyesine ulaşırken, FAVÖK %4 oranında artarak verimlilik programlarımızın neticelerini verdiğini gösterdi. Konsolide FAVÖK marjı geçen yılın aynı çeyreğine göre 100 baz puanlık gelişme göstererek %38 seviyesine ulaştı.

Müşteri tabanımızı genişletme kapsamında başlattığımız girişimler özellikle mobil tarafta etkili bir şekilde sürdü. 2013’ün son çeyreğinde elde ettiğimiz ivme daha da kuvvetlenerek devam etti. Mobil abone sayısında net artış 2007’den bu yana tek bir çeyrekte en yüksek büyümeyi kaydederek 2014 yılının ilk çeyreğinde 757 bine ulaştı. Net artışın %54’ünü faturalı abonelerin oluşturması ile dengeli bir büyüme gerçekleşti ve faturalı abone oranındaki liderliğimiz %45 ile devam etti. Aynı zamanda, piyasada devam eden yoğun rekabete rağmen, mobil FAVÖK seviyemiz korundu.

Mobil data geliri, bu çeyrek yıllık bazda %65 büyüme kaydederek mobil gelir büyümemizi destekleyen temel unsurlar arasında yer aldı. Avea inTouch 3’ün piyasaya sürülmesi akıllı telefon penetrasyonundaki liderliğimizi güçlendirmeye ve mobil data büyümesine yardımcı oldu. Akıllı telefon kullanıcıları toplam abone tabanımızın %42’sine ulaştı.

Genişbant ve kurumsal data gelirleri geçen yıla kıyasla sırasıyla 2014 yılı ilk çeyreğinde %8 ve %17 büyüyerek sabit hat gelirlerimizdeki büyümenin önemli destekçileri olmaya devam etti. Genişbant segmentinde 70 bin net abone kazanımı ile 7,4 milyon aboneye ulaştık. Güçlü fiber dönüşüm programımız bu çeyrekte 60 bin net abone kazanımı ve 680 binin üzerinde toplam fiber abonesi ile meyvelerini vermeye devam etti. Sabit genişbant segmentinde, ayrıcalıklı ürün ve servislerimiz ile rekabetten ayrışarak abonelerimize değer yaratmaya devam ettik.

Önemli bir gelir kaynağı olmaya devam eden sabit ses tarafında müşterilerimize itina ile hizmet etmeyi sürdürdük. Piyasaya sunduğumuz akıllı ev telefonu TT E4 abonelerimiz tarafından heyecan ile karşılandı ve “Mutluluk Evinizde” kampanyası ile birlikte, müşteriyi elde tutmaya yönelik etkili bir araç olduğunu gösterdi.

Yılın geri kalanına güçlü birinci çeyrek sonuçları ile başlarken, faaliyetlerimize olan bütünsel yaklaşımımızın üstün sonuçlar getireceğine olan inancımız tamdır. Hedeflerimize ulaşmamızda katkılarından dolayı bütün çalışanlarımıza, hissedarlarımıza ve emeği geçen diğer tüm paydaşlarımıza en içten şükranlarımı sunarım.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir