Turkcell Superonline 2 yılda fiber altyapıyı bitirecek

Turkcell Superonline Operatör İlişkileri ve Toptan Satış Yönetimi Direktörü Emre Erdem, İstanbul’un dünya haberleşme altyapısında bir merkez olması yönünde 2009’dan bu yana önemli adımlar atıldığını belirterek, “Önümüzdeki 2 yıllık süreçte bu dönüşümün tamamlanacağını düşünüyoruz” dedi.

Erdem, dünyanın başlıca telekom operatörlerinin bir araya gelerek, geleceğin altyapısına ilişkin öngörülerini paylaştığı Capacity Eurasia 2013’te, dünya üzerinde 70’den fazla operatörle anlaşması bulunan ve bölgesinde “operatörlerin operatörü” unvanını üstlenen Turkcell Superonline’ın fiber altyapı yatırımlarını anlattı.

Türkiye’de dünya ile aynı anda fiber internet çağını başlatan Turkcell Superonline’ın, sınır bağlantıları üzerinden Avrupa, Kafkasya, Asya ve Ortadoğu arasındaki telekomünikasyon hizmetleri ve transit veri trafiğinin taşınmasında önemli rol oynadığına işaret eden Erdem, bölgedeki son gelişmelerle birlikte istikrarsızlık yaşayan ülkelerden transit geçiş konusunda çekincelerin arttığını ve alternatif arayışlarının yoğunlaştığını kaydetti.

Bu noktada Türkiye’yi ve İstanbul’u bir merkez haline getirmenin önemini vurgulayan Erdem, şöyle devam etti:

“Bu yönde 2009 yılından bu yana önemli adımlar atıldı. Önümüzdeki 2 yıllık süreçte bu dönüşümün tamamlanacağını düşünüyoruz. Turkcell Superonline olarak bu süreçte yaptığımız yatırımlarla piyasada daha çok alternatif oluşmasına, fiyatların daha makul seviyelere ulaşmasına ve İstanbul’un dikkate değer miktarda trafiğe sahip oyuncular için daha güvenli bir nokta haline gelmesine katkıda bulunuyoruz. Ancak merkez haline gelmek için fiber altyapı yatırımlarımız tek başına yeterli değil. Veri merkezleri ve enerji konularında istikrar sağlanması, destekleyici politikalar oluşturulması, düzenlemeler açısından barındırma hizmetlerinde bazı kolaylıklar sağlanması gibi alanlarda da ilerleme kaydedilmesine ihtiyaç var. Barındırma hizmetleri konusunda uluslararası içerik oyuncularının Türkiye’ye gelişini mümkün kılmak için yasaları daha anlaşılır ve yurtdışındaki örneklere paralel olarak riskleri açıkça ortaya koyan şekilde düzenlemek büyük önem taşıyor.”

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir