Turkcell Superonline’ın başarısı ‘CFO Event’te paylaşıldı

Turkcell Superonline Finans Direktörü (CFO) Önder Şenol, Turkcell Superonline’ın bundan 7 yıl önce sıfırdan başlayıp 2012 sonu itibariyle yıllık 684 milyon lira gelir elde eden bir şirket haline geldiğini belirterek, “Buna paralel olarak dünyanın önde gelen genişbant operatörleri arasında yerini aldı” dedi.

Turkcell Superonline açıklamasına göre, Önder Şenol, Londra’da düzenlenen ve dünyanın önde gelen şirketlerinin finans yöneticilerinin bir araya gelerek deneyimlerini paylaştıkları “CFO Event”te konuşmacı olarak yer aldı.

Şenol, Turkcell Superonline’ın iş planı, finans yönetiminde yenilikçi yaklaşımı ve finansal dönüşümü hakkında bilgi vererek, başarıya ulaşma sırrını uzun vadeli ve yatırımın geri dönüşüne odaklı iş planı olduğunu aktardı.

Türkiye’de dünya ile aynı anda fiber çağını başlatan Turkcell Superonline’ın dünyada 100 binin üzerinde ev ve işyerinin kapısına kadar 1000 Mbps hızında internet sunabilen operatörlerden biri haline geldiğini kaydeden Şenol, şunları ifade etti:

“2008 yılından bu yana yaklaşık 2 milyar TL yatırım gerçekleştirdik. Bu sayede 75 ile temas eden 32 bin kilometrelik bir fiber omurga oluşturduk ve 12 şehirde 1,5 milyon haneye ‘ışık hızında’ internet hizmeti sağlar hale geldik. Bugün gururla ifade ettiğimiz bu başarılı tablonun ortaya çıkmasında başlangıçta titizlikle üzerinde çalıştığımız uzun vadeli ve yatırımın geri dönüşüne odaklı iş planımız yatıyor. 2012 yılı sonunda net kar aşamasına ulaştık. Telekomünikasyon gibi rekabetin yoğun olduğu ve yatırımların geri dönüşünün çok uzun vadelerde elde edildiği bir sektörde bu çok büyük başarı. Şimdi geriye dönüp baktığımızda görüyoruz ki Turkcell Superonline bundan 7 yıl önce sıfırdan başlayıp 2012 sonu itibariyle yıllık 684 milyon TL gelir elde eden bir şirket haline geldi. Buna paralel olarak dünyanın önde gelen genişbant operatörleri arasında yerini aldı. Bu süreçte her bir aşamayı doğru yöneterek, hedeflere bir bir ulaşarak, finansal kilometre taşlarını adım adım geçerek, somut gelir artışı ve sürdürülebilir karlılık seviyesine vardık. Bundan sonraki aşamalar, operasyonel nakit akımda pozitife geçerek, bugüne kadar alınan kaynakların geri ödenmesi ve yaratılacak nakitlerin yatırıma dönüştürülmesi olacak.”

Önder Şenol, Turkcell Superonline’ın bugün geldiği noktada finansal yönetimin konumuna ilişkin yenilikçi bir yaklaşımın da rol oynadığını, artık şirketlerin finans birimlerinin geleneksel muhasebe ve raporlama odaklarından çok, gelecek ve değer odaklı analizlerle çalışıp, işin içerinde olması ve daima büyük resmi görmesi gerektiğini dile getirdi.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir