Türkiye aydınlatma pazarı 1 milyar dolar

Vestel İcra Kurulu Başkanı Turan Erdoğan, Türkiye’de bulunan 17 milyondan fazla sokak lambasının LED aydınlatma armatürleriyle değiştirilmesi durumunda asgari yüzde 40, yıllık ise 500 milyon TL enerji tasarrufu sağlanacağını belirterek, “LED aydınlatmada ilk yatırım klasik aydınlatmaya göre biraz daha pahalı. Dolayısıyla devletinde kanun koyucu olarak bu işe müdahale etmesi lazım. Zaten Enerji Bakanlığı’nın da bu konuda çok ciddi çalışmaları var”dedi.

Vestel’in ana sponsor olduğu LED&LED Lighting Fuarı kapsamında düzenlenen basın toplantısında konuşan Erdoğan,  LED sokak aydınlatma sistemleri projelerini anlattı Vestel’in hedeflerini paylaştı. Türkiye’de 2 senede pazar paylarının yüzde 20 seviyelerine geldiğini söyleyen Erdoğan, şöyle devam etti: “Pazar çok büyüyecek, biz pazarın her sene katlanarak artacağına inanıyoruz. Ve 2015 yılına kadar sok aydınlatmalarının LED’e dönüşeceğini öngörüyoruz. Aydınlatma bugün için 4 milyar dolarlık ciromuz içinde küçük bir parçamızı oluşturuyor ama önümüzdeki yıllarda en hızlı büyüyen alan olacağına inanıyoruz. 2013 yılında bir önceki seneye göre LED aydınlatma alanımızın büyüme oranı yüzde 190 olarak gerçekleşti.”

Türkiye aydınlatma pazarı hakkında da bilgiler veren Erdoğan, pazar büyüklüğünün 1 milyar dolar olduğunu belirtti. Erdoğan, bunun LED aydınlatmaya dönüş hızın ise çok hızlı olacağını ve şu anda aydınlatma pazarında LED aydınlatma ürünlerinin kullanımının yüzde 10 seviyelerinde olduğu bilgisini verdi. Erdoğan, kendilerinin de LED aydınlatma pazarından yüzde 20 pay aldıklarını ve hedeflerinin ise ilk 3 içinde yer almak olduğunu kaydetti.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir