Türkiye fiber internet teknolojisinde dünyada ilk 5’te

Turkcell Superonline Bireysel Satış Genel Müdür Yardımcısı Özata,”Fiber internet işinde Avrupa’nın bırakın gerisinde olmayı Türkiye olarak şu anda ilerisindeyiz” dedi.

Turkcell Superonline Bireysel Satış Genel Müdür Yardımcısı Ceyhun Özata, “Fiber internet işinde Avrupa’nın bırakın gerisinde olmayı Türkiye olarak şu anda ilerisindeyiz. Dünya üzerinde 100 bin hane ve üzerinde evlere 1000 Mbps internet erişimi verebilen 5 tane ülke var. Türkiye de bunlardan bir tanesi” dedi.

Özata, merkez Nilüfer ilçesindeki Superonline Abone Merkezi’nde düzenlediği basın toplantısında, Türkiye’de dünya ile aynı anda fiber internet çağının başladığını ve evlere kadar 1000 Mbps’e varan hızlarda internet erişimi sağladıklarını söyledi.

Turkcell Superonline’ın Türkiye genelinde 2008 yılından bu yana 1,8 milyar TL yatırımla kendi altyapısını kurduğunu belirten Özata, 32 bin kilometrelik fiber optik altyapıyla ışık hızında fiber interneti 1 milyon 400 bin hane ve iş yerinin kapısına kadar götürdüklerini, abone sayılarının da 464 bine ulaştığını anlattı.

Özata, bu yatırımlar sayesinde kişisel ve iş hayatında son derece önemli hale gelen interneti ülke genelinde fiber teknolojisine taşıdığını belirterek, “Turkcell Superonline’ın fiber interneti 75 ilden geçiyor. 12’sinde de evlere kadar 1000 Mbps hızlarda fiber internet altyapısı hizmeti verebilir hale geldik” dedi.

Teknoloji ile ilgili konularda Türkiye’nin Avrupa’nın 5, Amerika’nın 10 sene gerisinde olduğu gibi söylemlerde bulunulduğunu aktaran Özata, “Fiber internet işinde Avrupa’nın bırakın gerisinde olmayı Türkiye olarak şu anda ilerisindeyiz. Dünya üzerinde 100 bin hane ve üzerinde evlere 1000 Mbps internet erişimi verebilen 5 tane ülke var. Türkiye de bunlardan bir tanesi. Bu da Turkcell Superonline’ın yaptığı fiber internet yatırımlarıyla oldu. Dolayısıyla dünyadaki konumumuz çok iyi, daha da iyi yerlere ulaşmayı hedefliyoruz” diye konuştu.

İnternetin artık evlerde elektrik, su, doğal gaz gibi ihtiyaç halini aldığını, eve gelen fiber kablonun sadece internet değil birçok alanda kullanılabileceğini dile getiren Özata, şunları kaydetti:

“Akıllı evler, akıllı televizyonlar ve daha birçok şey internetle yönetilebilir hale geldi. Dolayısıyla fiber internet sayesinde evde bilgisayarla bir siteye bağlanmanın ötesinde televizyonla internete bağlanabilir, diğer televizyondan birşeyler izleyebilir, evdeki klima veya ısıtma sisteminin internetten kontrol edebiliriz. Uzaktan sağlık hizmetlerinin ve buzdolaplarının dahi internete bağlı olduğu bir döneme doğru gidiyoruz. Dolayısıyla evdeki fiber internetin bu geleceğe bizi tekrar ikinci bir yatırım yapmaya veya sistemi değiştirmeye gerek kalmadan taşıyacağını öngörüyoruz. Fiber internet akıllı evlerin temelinde olması gereken bir teknoloji.”

Fiber internetin bugüne kadar alışılan bakır kablolar üzerinden verilen internet teknolojilerinden çok farklı olduğunu belirten Özata, gerçek fiber internet hızının 1000 Mbps’e kadar çıkabildiğini vurgulayarak, “Kendilerine fiber internet hizmeti sunulmak üzere bir teklif geldiğinde onun hakikaten dünya standartlarında bir fiber internet hizmeti olup olmadığını anlayabilmeleri için ‘Benim evime 1000 Mbps internet erişimi istesem verebilir misiniz?’ diye sorsunlar. O kurum ‘Veremeyiz’ diyorsa teklif ettiği şey gerçek fiber internet değildir” ifadelerini kullandı.

Bursa’daki fiber internet hizmeti

Bursa’nın İstanbul-İzmir-Ankara ana ringinin geçtiği önemli bir noktada bulunduğunu dile getiren Özata, bugüne kadarki altyapı çalışmaları sayesinde Bursa’yı 2 bin 200 kilometreyi aşkın fiber optik ağla donattıklarını belirterek, şöyle devam etti:

“Bugün itibarıyla 84 bin 500 hane ve işyerinin kapısına kadar ışık hızında interneti ulaştırdık. 25 binin üzerinde Turkcell Superonline müşterisi şu anda fiber ağlarımız üzerinden tüm dünyaya en hızlı şekilde bağlanıyor. Şu anda Bursa’da Ataevler, Beşevler, Buttim, Erikli, Geçit, Nilüfer, Osmangazi ve Siteler’in de arasında bulunduğu çok sayıda ilçe, cadde ve sokakta hizmet veriyoruz. Bursa’da haneler dışında, Turkcell Superonline olarak bulut ve veri merkezi hizmetleri gibi toptan telekom çözümleri sunduğumuz kurumsal abonelerimizin sayısı da 121’e ulaştı.”

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın