Türkiye, internette 11. sırada

Türkiye dünyada internet kullanıcısı en fazla olan 20 ülke arasında %47 erişim oranı ile 11. sırada yer alıyor. Markafoni.com’un hazırladığı raporlara göre, Türkiye’de günümüzde online alışveriş yapan kişi sayısı 10 milyon, bu rakam internet kullanıcılarının %28’ini oluşturuyor.

2016 yılında online alışveriş yapan kişi sayısı oranının %36 ile 16 milyona yükseleceği tahmin ediliyor. Türkiye’nin Avrupa ortalamasına erişiyor olması durumunda ise, bu oranın %87 ile 31 milyon olması öngörülüyor.

Kullanıcı başına online harcama Türkiye’de yılda ortalama 182 avro tutarında. Türkiye’de online mağazası olan markaların oranı %49 olarak ölçülüyor. En çok öğleden sonra saatlerinde online alışveriş yapmayı tercih eden tüketicilerin %88’i, ödemelerini kredi kartıyla yapıyor.

Türkiye’de cep telefonu kullanıcıları 6,5 dakikada bir telefonuna bakıyor; Türkiye iOS ve Android uygulamalarını en çok indiren 10 ülke arasında yer alıyor. Türkiye 54 milyon kredi kartı sayısı ile Avrupa’da 2., 89 milyon banka kartı sayısı ile Avrupa’da 3. ve 2 milyon POS makinesi sayısı ile Avrupa’da 1. sırada.

Türkiye 31,7 milyon Facebook kullanıcısı ile dünyada 7., 6,5 milyon Twitter kullanıcısı ile dünyada 11., %1,6 kullanım sayısı ile Youtube sıralamasında ise dünyada 14. sırada yer alıyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir