TÜRKKEP’ten ‘Engelsiz İletişim’ vizyonu

TÜRKKEP Genel Müdürü Yüksel Samast, CeBİT Zirvesi’nde “Siyasi ve sosyal yaşama katılımda engelsiz iletişim hayati bir rol oynuyor. Engelli vatandaşlarımızın haklarını eşit şartlarda, en ekonomik ve kolay şekilde kullanabilmesi için e-Dönüşüm çağında engelsiz iletişimin yaygınlaşması çok önemli. Bu sebeple TÜRKKEP olarak tüm hizmetlerimizde engelsiz iletişim felsefesini benimsiyoruz” dedi.

Kurulduğu 2008 yılından bu yana güçlü sermayesi ve yüzde yüz yerli yazılım teknolojisiyle hizmet veren TÜRKKEP, 24-26 Ekim tarihleri arasında düzenlenen CeBIT Sinerji Zirvesi’ne katıldı. TÜRKKEP Genel Müdürü Yüksel Samast “Engelsiz Bilişim Oturumu”nda yaptığı konuşmayla, Kayıtlı Elektronik Posta (KEP), e-Fatura ve e-Arşiv hizmetlerini bir arada sunan tek kurum olma özelliğinin yanı sıra engelsiz iletişim alanında yaptığı çalışmalarla da öncü konumda bulunan TÜRKKEP’in bu çalışmaları hakkında bilgiler verdi.

Yüksel Samast şunları söyledi: “TÜRKKEP kurulduğu günden bu yana engelli vatandaşlarımızı düşünen bir bakış açısı geliştirmiş ve bu amaçla Engelsiz İletişim Projesi’ni hayata geçirmiştir. TÜRKKEP olarak tüm engelli vatandaşlarımızın hak ettiği etkin iletişim modeline ulaşması en büyük hedeflerimizden biridir.”

TÜRKKEP Engelsiz İletişim Projesi neleri içeriyor?

TÜRKKEP’in Engelsiz İletişim için geliştirdiği projede şu adımlar yer alıyor:

Engelsiz web: Engelsiz İletişim projesinin web ayağında hem görme hem de işitme engellilerin siteye erişimlerini ve bilgi almalarını kolaylaştırmak amaçlanıyor. W3C standartlarına göre hazırlanan TÜRKKEP internet sitesinde, Engelsiz İletişim butonu ile görme engelliler ekran okuyucuları ile kendileri için hazırlanan sayfalara girebiliyor ve KEP’e dair tüm sorularının yanıtlarını ses kayıtlarından dinleyebiliyor. Duyma engelliler için ise işaret dili ile hazırlanmış videolar sunuluyor.

Engelsiz İstihdam: TÜRKKEP, Engelsiz KEP Paketi’nin aktivasyonu için çalışmak isteyen engelli vatandaşlara gelir getirecek bir iş fırsatı modeli oluşturdu. Bu modelde müşteri ziyaretinin yanı sıra, telefon ya da internet yoluyla KEP paketi aktivasyonu alternatifleri de bulunuyor. İstihdam edilen kişi her KEP paketi aktivasyonu için belli bir ücret kazanıyor. İlgili kişilerin başlamak için destek@turkkep.com.tr adresine gerekli bilgileriyle e-posta göndermesi yeterli.

Engelsiz KEP Paketi: Engelli vatandaşların hayatlarına büyük kolaylık sağlayacak KEP’i kullanmaya başlamaları için yüzde 50’ye yakın indirim sağlayan özel bir TÜRKKEP tarifesi sunuluyor.

Alıcının ve göndericinin kimliğini tam bir doğrulukla tespit etmeyi sağlayan KEP sistemi sayesinde engelli vatandaşlar neredeyse tüm yasal geçerli işlemlerini bilgisayarlarının başından kalkmadan gerçekleştirebiliyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir