Twitter mahkeme kararıyla engellendi

Sosyal paylaşım sitesi Twitter, Suruç saldırısı sonrası alınan yayın yasağı çerçevesinde patlama sonrası yayınlanan görüntüleri yayından çıkarmadığı ve mahkeme kararını uygulamadığı için kapatıldı.

Erişim Sağlayıcıları Birliği (ESB) kanalıyla karar, internet servis sağlayıcıları ve GSM operatörlerine ulaştırıldı.

Suruç Sulh Ceza Hakimliği, Suruç Cumhuriyet Başsavcılığının başvurusu üzerine, saldırıyla ilgili ceset görüntülerinin yazılı, görsel ve sesli yayın organlarından kaldırılmasına karar vermişti.

Bu arada kararın gerekçesinde, “terör saldırısına yönelik içerikler ve yasa dışı kitlesel eylem çağrılarına ilişkin paylaşımlar nedeniyle” ifadesi kullanıldı.

Türkiye’nin Twitter’dan 32 kişinin hayatını kaybettiği Suruç saldırısına dair 107 görüntünün kaldırılmasını talep ettiği öğrenildi.

Mahkeme tarafından, Erişim Sağlayıcıları Birliği’ne (ESB) toplam 173 URL’nin (internet adresi) engellenmek üzere bildirildiği, bunlardan 104’ünün Twitter’la ilgili olduğu öğrenildi.

ESB, gece Youtube ve Facebook’a mahkeme kararını bildirdi ve kısa sürede mahkeme kararının uygulandığına ilişkin teyit mektubu alındı. Ancak Twitter’dan yanıt gelmedi, bunun üzerine engelleme kararı uygulandı.

Twitter, ilerleyen saatlerde ceset görüntüleri ve yasadışı eylem çağrılarını yayından çıkardı ve Şanlıurfa 2. Sulh Ceza Hakimliği kararıyla tekrar Türkiye’de erişilebilir hale geldi.

Erişim Sağlayıcıları Birliği, Twitter’ın engellenmesiyle ilgili şu açıklamayı yaptı:

“Suruç Sulh Ceza Hakimliği’nin 2015/335 Değişik İş sayılı kararı 21 Temmuz 2015 Salı günü akşam saatlerinde Birliğimize ulaşmıştır. Kararda toplam 173 URL bildirilmiştir. Bunlar arasında Twitter şirketi ile ilgili 104 URL yer almaktadır. Twitter, Youtube ve Facebook vekillerine gece saat 22:30 civarında bilgi verilmiştir. Kısa süre sonra Youtube ve Facebook vekilleri Mahkeme kararını uyguladıklarına ilişkin teyit mektubunu göndermişlerdir. Ancak Twitter vekilinden kararın uygulandığına ilişkin teyit bildirimi yapılmamıştır. Erişim sağlayıcısı işletmeler söz konusu Mahkeme Kararı doğrultusunda 5651 sayılı Kanunda belirtilen süre dolduktan sonra twitter.com sitesi ile ilgili erişim engellemesi yapmışlardır.”

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir