Ücretsiz eğitimler veren Çizgi-Tagem’e kamu davası

Bilişim alanında internet üzerinden ücretsiz eğitimler vermek üzere kurulan ve bugüne kadar yüzbinlerce kişinin yararlandığı Çizgi-Tagem’e, “Kanuna aykırı eğitim kurumu açmak” suçlamasıyla kamu davası açıldı. Çizgi-Tagem yöneticisi Niyazi Saral, dava nedeniyle eğitim faaliyetlerini son vermek zorunda olduklarını açıkladı.

Saral, “Bazı arkadaşların bildiği gibi Çizgi Tagem hakkında bir dava yürümektedir. Hakim isteğine göre hazırlanan “Bilir Kişi” raporu ektedir. Bu raporu okuduğumda çok üzülerek de olsa kendimi savunmamak ve verilecek cezaya boyun eğmekten başka bir çare olmadığına kani oldum. Savunmaya gerek yok, rapor yazan bir MEB Baş Müfettişi. Demek ki toplum bu şekilde algılıyor ve görüyor. Doğaldır, ben kimim ki hayatımın bunca yılını, bu kadar parayı ve gayreti hiç gereği olmadığı halde insanlara bir şeyler öğretmek için harcadım. “Sana ne oluyor be adam” işte toplumun algısı bu kadar. Başka çarem kalmadı.” dedi.

Çizgi-Tagem’den yapılan açıklamada, eğitimlerini ücretsiz olarak Fatih Projesi’ne bağışladıkları ifade edilerek, “Anlaşılan Fatih gurur duymadı,” ifadesi kullanıldı ve şu açıklamayı yapıldı: “Özellikle Bilişim Öğretmenlerine karşılıksız sağlanan eğitim altyapı kaynakları (ders notları, sunumlar, laboratuvar cihazları, eğitim setleri..), Anadolu’nun tüm sathına yayılmış 1,000’e yakın bilişim öğretim görevlisi ve öğretmenine sağladığı Özel Sanal Sınıflarında uzaktan eğitim imkanları ve bugüne kadar 200.000’e yakın kişiye ücretsiz sağladığı 1,000 saatin üzerindeki bilişim alanında görsel eğitim programları  ile öne çıkan Çizgi-Tagem Türkiye’de eğitim alanında alınabilecek aşağıda özellikleri belirtilmiş en büyük ödülü almıştır. Çok mutluyuz.”

Çizgi-Tagem, Çizgi Elektronik’in bir projesi. “Kâr amacı gütmeyen, kendisine destek olan kurum ve kuruluşların bağışları ile finanse edilen” bağımsız bir kuruluş.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir