Vodafone Cep Sağlık’ta yeni uygulama: Teletıp

Vodafone’un mobil sağlık platformu “Vodafone Cep Sağlık”a eklenen “Teletıp” uygulaması ile diyabet ve tansiyon hastaları uzaktan takip edilebilecek.

Şirketten yapılan yazılı açıklamaya göre, Türkiye’de ilk kez bir mobil operatör aracılığıyla sunulan ve KadıköyŞifa Sağlık Grubu ile Artı Sağlık işbirliğiyle geliştirilen “Vodafone Cep Sağlık Teletıp Uygulaması” ile diyabet ve tansiyon hastalarının uzaktan takip edilmesi mümkün olacak.

Buna göre, hastalar kendilerine verilecek mobil sağlık ölçüm cihazını kullanarak yapacakları ölçümleri “Vodafone Cep Sağlık” platformu üzerinden KadıköyŞifa Hastaneleri’nde bulunan doktorlarının yanı sıra yakınları ile de paylaşabilecek. Böylece, milyonlarca tansiyon ve diyabet hastasını uzaktan takip etmek ve gerektiğinde tıbbi müdahalede bulunmak mümkün olacak.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Vodafone Türkiye İcra Kurulu Başkan Yardımcısı Ender Buruk, sağlıktan tarıma her alanda dijitalleşmenin öncüsü olma hedefiyle faaliyet gösterdiklerini belirterek, “Vodafone Cep Sağlık platformumuz ile sağlıkta başlattığımız dijital dönüşümü Türkiye’de ilk olan yenilikçi uygulamalarımız ile daha da ileriye taşıyoruz” dedi.

“Vodafone Cep Sağlık Teletıp Uygulaması” ile diyabet ve tansiyon hastalarının uzaktan takibinin mümkün olacağına işaret eden Buruk, şunları kaydetti:

“Bugün 23 milyon hipertansiyon ve 7 milyon diyabet hastasının bulunduğu ülkemizde, bu tür kronik hastalıkların yakından takip edilmesinin önem taşıdığına inanıyoruz. Özellikle hızla gelişen mobil iletişim ağ ve cihazları sayesinde sağlık masrafları düşürülürken, evde sağlık hizmetleri ve teletıp çözümleri ile tedavi süreçleri daha verimli ve kaliteli hale getirilebiliyor. Biz de Türkiye’de ilk kez bir mobil operatör aracılığıyla sunulan teletıp uygulamamız sayesinde sağlıkta dijitalleşme yönünde önemli bir adım daha atarak kronik hastalıkların takibinde kolaylık sağlıyoruz.”

Uygulama nasıl kullanılacak?

Açıklamada yer alan bilgilere göre, diyabet ve tansiyon rahatsızlıkları olan hastalar, KadıköyŞifa Hastaneleri tarafından kendilerine verilecek ve içindeki Vodafone M2M (makinelerarası iletişim) hattı sayesinde “Vodafone Cep Sağlık” platformuyla entegre çalışacak mobil sağlık ölçüm cihazları ile her gün düzenli olarak tansiyon ve şeker değerlerini ölçebilecek.

Açlık ve tokluk şekerini ayrı ayrı ölçebilen bu elektronik cihazla, şeker ölçüm çubuğu takıldığında şeker ölçümü, çıkarıldığında ise tansiyon ölçümü yapılabilecek. Bu veriler, KadıköyŞifa Hastaneleri doktorları tarafından “Vodafone Cep Sağlık” web portalı aracılığıyla görüntülenecek.

Böylece, hastasının durumunu uzaktan takip etme imkânı bulacak olan KadıköyŞifa Hastaneleri doktorları, olağandışı durumlardan anında haberdar olabilecek ve gerekli tıbbi müdahalenin yapılabilmesi için hastasıyla temasa geçebilecek. Mobil sağlık ölçüm cihazlarıyla toplanan veriler, “Vodafone Cep Sağlık” akıllı telefon uygulaması üzerinden hasta yakınları tarafından da takip edilebilecek.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir Cevap Yazın