Vodafone, mobil gelir pazar payında rekora ulaştı

Vodafone Türkiye’nin toplam mobil gelir pazar payı, nisan 2014 – mart 2015 mali yıl döneminde yüzde 35,2’ye çıkarak tarihinin en yüksek seviyesine ulaştı.

Vodafone’un nisan 2014 – mart 2015 mali yıl dönemine ilişkin finansal sonuçları açıklandı. Buna göre şirket, mobil telekomünikasyon sektöründe toplam mobil gelirlere göre yüzde 35,2’lik rekor pazar payı elde etti.

Bu dönemde Vodafone Türkiye, toplam gelirlerini geçen yıla göre yüzde 17,1 artırarak tüm zamanların en yüksek gelir seviyesi olan 7,5 milyar liraya ulaştı.

Stratejik yatırım programı olarak yürüttüğü Dijital Dönüşüm Hareketi’yle nisan 2014 – mart 2015 mali yılında 1,3 milyar liralık yatırım yapan Vodafone Türkiye, Faiz, Amortisman ve Vergi Öncesi Kar’ını (FAVÖK) da yüzde 19 artırdı. Böylece şirket 1,4 milyar lirayla bugüne kadar olan en yüksek FAVÖK rakamına ulaştı.

Söz konusu mali dönemde Vodafone Türkiye’nin abone sayısı 20,7 milyona çıktı. Şirket böylece nisan 2014 – mart 15 mali yılında toplam 1,4 milyon net abone artışı sağladı. Vodafone Red tarifeleri, faturalı abone bazındaki büyümenin lokomotifi olurken, şirketin faturalı abone sayısı 8,6 milyona çıkarak toplam abone bazının yüzde 41,4’ünü oluşturdu.

Vodafone Türkiye abonelerinin veri kullanımı, nisan 2014 – mart 2015 mali döneminde, bir önceki döneme kıyasla 2,4 katına çıktı ve 81,4 bin terabayta ulaştı. Bu dönemde veri gelirlerindeki hızlı büyüme de devam etti ve yüzde 59 artış kaydedildi.

Şirketin akıllı telefon penetrasyonu söz konusu mali yılın sonunda geçen yılın aynı dönemine göre 12,7 puan artarak yüzde 46,2’ye yükseldi. Aynı dönemde Vodafone Türkiye aboneleri toplam 102 milyar dakika konuştu.

Türkiye’de işletmelerin dijital haritasını çıkarma ve ihtiyaçlarını belirleme amacıyla Yarına Hazırım Platformu’nu hayata geçiren şirket, kurumsal alanda da istikrarlı büyümesini sürdürdü. Vodafone Türkiye kurumsal mobil servis gelirlerini nisan 2014 – mart 2015 mali yılında bir önceki döneme göre yüzde 14,5 artırdı.

Vodafone Türkiye, Net Tavsiye Skoru’nda da pazar lideri konumunda bulunarak aboneleri tarafından en çok tavsiye edilen operatör olmayı başardı.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir