Vodafone Türkiye’den en kaliteli 4,5G vaadi

Vodafone Türkiye Üst Yöneticisi (CEO) Gökhan Öğüt, 4,5G İhalesine ilişkin “4,5G uyumlu olan altyapımızda hazırlıklarımıza son şeklini vereceğiz ve 1 Nisan 2016 itibariyle abonelerimize en kaliteli hizmeti sunacağız” değerlendirmesini yaptı.

Vodafone’nun açıklamasına göre, şirket, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından bugün yapılan 4,5G Yetkilendirmesi İhalesi’nde 777,9 milyon avroluk yatırım rakamına ulaştı.

Frekans ihalesinin sonucunda Türkiye’deki toplam frekans sayısı 183 MHz’den 573 MHz’e çıktı.

Vodafone 800 MHz’de yapılan ihale oturumunda 390 milyon avroyla en yüksek teklifi vererek A1 blokunu kazandı. Vodafone ayrıca, 900 MHz’de B2, 1800 MHz’de C3, 2600 MHz’de E2 ve F2 bantlarının da sahibi oldu.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Vodafone Türkiye Üst Yöneticisi Gökhan Öğüt, heyecanla bekledikleri bu ihalenin yapılmasından mutluluk duyduklarını dile getirdi.

Türkiye’nin, dünya çapında rekabetçi bir ülke olma hedefine ulaşma yolunda kalkınma atılımı yaptığını belirten Öğüt, ihalede ihtiyaçları olan frekansları rasyonel bir fiyat/fayda oranıyla aldıklarını ifade etti.

Öğüt, bu sayede, ellerindeki bantları birleştirerek çoklu taşıyıcıyla yüksek hızlara ulaşma teknolojisiyle (Carrier Aggregation) tüketicilere mobil internetin en hızlı teknolojisi 4,5G hizmetini ilk günden vermeyi hedeflediklerini aktararak, şunları kaydetti:

“Dolayısıyla bu ihaleyle kazanan Türkiye ve Vodafone kullanıcıları olmuştur. Ülkemize bugün itibarıyla yaklaşık 17 milyar lira yatırım yapan ve dünyada 4G’nin lideri, 5G’nin ise öncü şirketlerinden biri olarak 4,5G’yi ilk günden Türkiye’nin her köşesinde müşterilerimize en iyi şekilde sunacağız. Vodafone olarak, ülkemizin Dijital Dönüşüm hedeflerine ulaşması yönünde var gücümüzle çalışmaya ve yatırımlarımızı sürdürmeye devam edeceğiz. 4,5G uyumlu olan altyapımızda 4,5G yetkilendirme çerçevemiz doğrultusunda hazırlıklarımıza son şeklini vereceğiz ve 1 Nisan 2016 itibarıyla abonelerimize en kaliteli hizmeti sunacağız.”

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir