WhatsApp’a rağmen SMS hâlâ yaşıyor

Öldüğü söyleniyordu, ancak rakamlar varlığını hâlâ koruduğunu gösteriyor. Almanya’da sadece bu yıl içinde ortalama 63 milyar kısa mesaj gönderildi.

Almanya’daki Bilgi Ekonomisi, Telekomünikasyon ve Yeni Medya Birliği‘nin (BITKOM) verilerine göre, Almanya’da 2013 yılında 2012‘ye kıyasla yüzde 6 oranında daha fazla kısa mesaj (SMS) gönderildi.

Bilişim ve telekomünikasyon branşının temsilcisi BITKOM yaptığı açıklamada, sadece 2013 yılında ortalama 63 milyar sms gönderildiğini kaydetti.

Açıklamada kısa mesaj servisinin kullanımının artmasında geçen yıl SMS üzerinden hizmete sunulan çok sayıda yeni uygulamanın etkili olduğu belirtiliyor.

Uçak gecikmelerin bildirimi, otopark bileti satın alınması ya da internet bankacılığında gerekli olan güvenlik kodlarının gönderilmesi gibi hizmetlerin SMS üzerinden giderek yaygılaştığına dikkat çekildi.

Deutsche Welle’nin haberine göre, akıllı telefonlardaki mesaj servislerinin SMS’i yerine geçmeyi şimdiye kadar başaramadığını belirten BITKOM yetkilileri, aksine yeni kullanım biçimlerinin ortaya çıktığına işaret etti.

Öte yandan kısa süre önce yapılan bir kamuoyu araştırmasında ise gençler arasında SMS’in artık önemli bir iletişim aracı olmadığına ortaya çıkarmıştı.

Gençlerin daha çok akıllı telefonlardaki ücretsiz ‘WhatsApp’ uygulamasını tercih ettiği belirlenmişti. WhatsApp, kullanıcılarına ücretsiz yazılı mesaj servisinin yanı sıra ücretsiz fotoğraf, sesli mesaj ya da video gönderme hizmetini de sunuyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir