Wikileaks’ın kurucusu Assange pes etti

Wikileaks’ın kurucusu Julian Assange iki yıldır sığındığı Londra’daki Ekvador Büyükelçiliği’ni yakında terk edeceğini açıkladı.

Assange daha sonra nereye gideceğini söylemedi, fakat İngiliz basınında çıkan ciddi sağlık sorunları olduğu ve tedavi ihtiyacı bulunduğu yönündeki haberleri yalanladı.

Ekvador Dışişleri Bakanı Ricardo Patino İsveç’te tecavüz ve cinsel saldırı iddiaları nedeniyle suçlanan Assange’a koruma sağlamaya devam edebileceklerini söyledi. Assange, iki kadına cinsel istismarda bulunduğuna yönelik iddiaları reddediyor.

Wikileaks internet sitesinin kurucusu Julian Assange, İsveç’e iade edilmesi halinde, Amerikan gizli belgelerini sızdırıp açıkladığı gerekçesiyle yargılanmak üzere ABD’ye gönderileceğinden endişe ediyor ve bu ülkede hukuksuzlukla karşılaşabileceğinden kaygı duyduğunu söylüyor.

Assange 2012 Ağustos’undan beri sığındığı Ekvador’un Londra büyükelçiliğinin binasında yaşıyor. Assange’ın binayı terk etmesi durumunda tutuklanması ve 10 gün içinde de İsveç’e iade edilmesi bekleniyor.

BBC’nin haberine göre, inandırıcı bir mazeret sunması durumunda Assange’in iadesi ertelenebilir. İngiltere basını Assage’in kalp ve akciğer rahatsızlığı olduğunu yazmıştı. Assange, büyük ihtimalle bir sağlık kuruluşuna sevk edilerek rapor alınacak.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir