Yandex: Askeri bölgelere odaklanmadık

Genelkurmay Başkanlığı’nın askeri yasak bölgeleri görüntülediği gerekçesiyle suç duyurusunda bulunduğu Moskova merkezli arama motoru Yandex, yazılı bir açıklama yaparak, Türkiye’de yasalara uygun hareket ettiklerini savundu. Yandex’in açıklaması şöyle:

Değerli basın mensupları,

İnternet medyasında, şirketimize ait haritalar.yandex.com.tr adresinde askeri bölgelere ait panoramik görüntüler yayımlanması nedeniyle Genelkurmay Başkanlığı’nın hakkımızda suç duyurusunda bulunduğu yönünde haberler çıkmıştır. Her ne kadar iş bu haberler hukukçularımızca teyit olunamamışsa da önemle belirtiriz ki, “Panorama” adlı servisimizde yayınlanan görüntülerde askeri bölgelere hiçbir şekilde odaklanmış olmadığımız gibi, söz konusu görüntülerin alımında yasalar çerçevesinde illerin valiliklerine başvurularak “Olur“ alınmıştır. Konuya ilişkin olarak Genelkurmay Başkanlığı ile ikili görüşmelerimiz devam etmektedir. Sayın Başkanlığın yaklaşım, görüş ve yönlendirmelerinin büyük bir hassasiyetle dikkate alınacağı ve bu yönde davranılacağı, herhangi bir açıklamayı gerektirmeyecek kadar doğaldır. Kamuya saygılarımızla duyurulur.

Yandex.Türkiye

Ancak Yandex’in açıklamasında dikkatimizi çeken bir şey var; “İnternet medyasında, şirketimize ait haritalar.yandex.com.tr adresinde askeri bölgelere ait panoramik görüntüler yayımlanması nedeniyle Genelkurmay Başkanlığı’nın hakkımızda suç duyurusunda bulunduğu yönünde haberler çıkmıştır.” ifadesi, Yandex’in yeterince basın taraması yapmadığını gösteriyor.

Sözkonusu haber sadece internet medyasında değil, bugünkü gazetelerde de yer aldı. Hatta pek çok sitede gazetelerden kopyalanan versiyonlarla yayında. Türkiye’de faaliyet gösteren ve Doğan Yayın Holding’te üst düzey görevlerde bulunmuş Mehmet Ali Yalçındağ gibi birini CEO olarak bünyesine katan bir şirketin, basın taramasında sınıfta kalması üzüntü verici.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

1 thought on “Yandex: Askeri bölgelere odaklanmadık

    Necmettin

    (24 Eylül 2012 - 17:02)

    Asıl üzüntü verici olan Google Maps’deki detaylara (girip bakabilirsiniz, Yandex’ten farksız olduklarını göreceksiniz) hiç sesini çıkarmayan askeriyenin Yandex’e önce aba altından sopa göstermesi (birkaç ay önceki askeriye açıklamasını hatırlayınız), sonra da suç duyurusunda bulunması.. Acaba askeriyenin Google Maps diye birşeyden haberleri mi yok, yoksa zamanında Türkiye Google’a çok yamuk yaptığı için “bu seferlik Google’a birşey demeyelim” diye mi düşündüler?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir