Yandex’in kurucusu hayatını kaybetti

Yandex bloğu tarafından yapılan açıklamaya göre, 49 yaşına doğru ilerleyen Yandex kurucularından İlya Segaloviç hayatını kaybetti.

Yandex Genel Müdürü Arkadiy Voloj tarafından bırakılan mesajda “O bu gece aramızdan ayrıldı. Herşey beklenmedik bir şekilde bir anda meydana geldi” ifadelerine yer verildi. Segaloviç’in ölüm nedeni konusunda henüz herhangi bir açıklama yapılmadı. Ancak Segaloviç’in bir süre önce kanser tedavisi gördüğü öğrenildi.

1964 yılında doğan İlya Segaloviç, 1990’lı yılların başında sınıf arkadaşı Arkadiy Voloj ile beraber daha sonra geliştirdikleri yapılandırılmamış bilgileri arama teknolojisini adlandıran “Yandex” adını ortaya attı.

Rusya’nın Sesi’nin haberine göre, Selagoviç Rusya internet ağında en popüler arama motorunun yapımında ön planda yer almış, son yıllarda ise Yandex Teknik Müdürü görevini üstelenmişti.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir