Yeditepe’de disiplinlerarası bilim buluşması

Ar-Ge alanındaki çalışmalara büyük önem veren ve kendi Teknoparkını kurma hazırlıkları içinde olan Yeditepe Üniversitesi, bu alanda önemli bir beyin fırtınası toplantısına ev sahipliği yaptı.

Yeditepe Üniversitesi’nde gerçekleştirilecek olan “Karmaşık Dinamik Sistemlerde Yayılım Problemlerine Yönelik Bilişim Sistemleri Çözümleri” konusundaki Ar-Ge projelerini tanımlamak üzere Bilgi Sistemleri Araştırma ve Uygulama Merkezi (BİSAUM) tarafından başlatılan çalışmaların ilki, Yeditepe Üniversitesi Tıp Fakültesi’nin öncülüğünde Mühendislik, Temel Bilimler, İktisadi ve İdari Bilimler ile Ticari Bilimler gibi çeşitli fakültelere mensup 25 katılımcı tarafından gerçekleştirilen beyin fırtınası toplantısı oldu.

TÜBİTAK ve AB destek kuruluşlarına başvuru yapılacak

Türkiye’nin ilk Gelecek Merkezi’nde yapılan toplantıda bu konunun teorik ve uygulamalı açılımları çok farklı ve yenilikçi bakış açılarıyla ele alınarak birkaç değişik Ar-Ge projesinin temelleri atıldı. Beyin fırtınası sonucunda ortaya çıkan fikir ve önerilerin derlenmesiyle oluşacak proje gruplarının Haziran ayı içinde proje planlama çalışmalarını başlatmalarının ardından 2015 yılı içinde TÜBİTAK ve Avrupa Birliği gibi ulusal ve uluslararası destek kuruluşlarına yapılacak başvuruların hazırlanması hedefleniyor.

Katılımcılar, bu tür disiplinlerarası Ar-Ge çalışmalarının, Yeditepe Üniversitesi’nin çok farklı alanlardaki uzmanlık birikimlerinin bir araya getirilmesiyle ulusal ve uluslararası düzeyde ses getirecek, anlamlı sonuçlara yol açmasını beklediklerini dile getirdiler.

Bu çerçevede, bir yandan insan vücudunda hastalıklara neden olan mikroorganizmaların yayılımı, diğer yandan toplumsal ve coğrafi ölçeklerde salgın hastalıkların yayılımı, bambaşka bir yandan ise sosyal ağlarda etki/tepki süreçlerinin yayılımı gibi ilk bakışta birbiriyle ilgisiz gibi görünen birçok olgunun benzer ve farklı yanlarının bilimsel olarak ele alınarak modellenmesiyle teknolojik çözüm ve denetim mekanizmalarının geliştirilebileceği öngörülüyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir