‘Yeni dünyayı iyi okuyanlar hızla yükseliyor’

Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, yeni teknolojilerin şirketler tarafından doğru okunmasının getireceği avantajlara işaret ederek “Yeni dünyayı iyi okuyanlar hızla yükselirken, okuyamayanlar da hızla aşağıya iniyor” dedi.

Teknoillüzyonist Marco Tempest’in gösterisiyle açılan, “Turkcell Teknoloji Zirvesi”nde konuşan Ciliv, katılımcılara toplantının içeriğine ve düzenlenecek panellere ilişkin bilgi verdi.

Ciliv, insanlığın binlerce yıldır devam eden bir geçmişi olduğunu ve bu süreçte bazı olayların insanlara muazzam etki yarattığını dile getiren Ciliv, kağıdın bulunması ve matbaanın icadının iki ayrı dönüm noktası olduğunu anlattı.

“Avrupa’nın kötü gittiği bir dönemde, matbaanın bulunması yükselişe geçilmesini sağladı. Fakat bu içinde bulunduğumuz yıllar, 15 yıl öncesinden başlayıp gelecek 30 yılı da kapsayacak dönem de insanlık tarihinin başka bir dönüm noktası” diyen Ciliv, teknoloji ve internetin olduğu yeni dünyada en önemli olayın, internetin insanlığa etkisi olduğunu kaydetti.

Yeni dünyada kurumlara ve şirketlere çok önemli stratejik görevler düştüğünü, inanılmaz fırsat ve potansiyel olduğunu ifade eden Ciliv, inovasyonla şirketlerin ileri götürülmesi gerektiğini, şirketler ileriye gidince Türkiye’nin ileriye gideceğini, Türkiye’nin kalkınması, büyümesinin Türkiye’nin güçlü şirketlerinin dünyada söz sahibi olması anlamına geldiğini vurguladı.

Ciliv, “Cari açık Türkiye için gerçek bir risk, bunu kapatmamız lazım. Son 10 yılda ekonomimiz muazzam bir gelişme katetti ama bundan sonraki 10 sene bize daha yeni stratejiler getirecek. Daha çok ilim bilimle, daha çok teknolojiyle, daha çok katma değerle ülkemize faydalı işler yapacağız” dedi.

Memleketin insanı olmanın yanı sıra, zamanın insanı olmanın da gerekliliğine değinen Ciliv, ileriye gitmenin zamanın bilgilerinin kullanılmasıyla mümkün olacağını söyledi.

Teknolojinin iş dünyasındaki yeri, katkısı ve Turkcell’in teknoloji çalışmalarıyla ilgili katılımcıları bilgilendiren, yeni teknolojilerin şirketler tarafından okunmasının getireceği avantajları anlatan Ciliv, “Yeni dünyayı iyi okuyanlar hızla yükselirken, okuyamayanlar da hızla aşağıya iniyor” ifadelerini kullandı.

Yutdışı seyahatlerinden ve oradaki gözlemlerinden bahseden Ciliv, dünyadaki başarılı şirketlerin ortak özelliklerini ise şöyle özetledi:

“Bu firmalar müşteriyi merkeze koyuyorlar ve müşteriyi nasıl yaparım da en yüksek değeri yaratırım anlayışındalar. Eğer siz müşterilerinize rakiplerinizden daha fazla değer yaratıp kendinizi farklı kılıyorsanız, dünya çapında başarı sizden kaçamıyor. Son 10 yılda Türkiye muazzam bir gelişme kaydetti. Gururla söylüyorum ki, Turkcell’in de yatırımlarıyla artık teknolojide Türkiye dezavantajlı değil, avantajlı hale geldi. Ve bu teknolojiyi müşterilerimize odaklanarak, onlara eşsiz deneyim yaşatırsak, artık sadece Türkiye’nin en iyisi değil, dünyanın en iyisi olması Türk firmalarının potansiyeli içinde. Hedef artık dünyada başarılı olmak.”

İnovasyonun şirketler için öneminin altını çizen Ciliv, Turkcell olarak inovasyona verdikleri önem ve çalışmalarla ilgili bilgiler verdi.

Global ölçekli firmaların inovasyonu kullanarak kendilerini nasıl geliştirip, işlerini nasıl büyüttüklerini örneklerle anlatan Ciliv, inovasyon sayesinde yapılan çalışmaların başarıya ulaşması halinde, finansal başarının da arkasından geleceğini dile getirdi.

Ciliv konuşmasında, bulut bilişim, M2M (birbiriyle konuşan makinalar) gibi teknolojilerle ilgili Turkcell’in yaptığı çalışmalara ilişkin detaylar paylaşarak, gelecekte şirketler için bu teknolojilerin yaratacağı değerden de bahsetti.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir