Yerli güneş arabası kangurular ülkesinde

İstanbul Teknik Üniversitesi Güneş Arabası Ekibi, Avusturalya’da 6-13 Ekim tarihlerinde düzenlenen Word Solar Challenge yarışı için hazır.  ARIBA6 Darwin’den yola çıkarak Adelaide’ye kadar 3000 Km yol kat edecek.

Türkiye’nin uluslararası alanda ödüllü ilk ve tek güneş arabası ekibi olan İstanbul Teknik Üniversitesi Güneş Arabası Ekibi tarafından yapılan ARIBA, güneş enerjisiyle çalışan 2005 yılından bu yana ulusal ve uluslararası düzeyde yapılan yarışmalarda başarılı sonuçlar alan İTÜ ARIBA ekibi güneş enerjisiyle çalışan arabaların 6.’sını: ARIBA6 Darwin’den yola çıkarak Adelaide’ye kadar 3000 Km bir yol kat edecek.

ARIBA6b

Word Solar Challenge 2013’e bu sene 20 ülkeden 40 takım katılıyor. 2009 yılında ARIBA 4 aracıyla katıldığı ilk uluslararası yarışma olan World Solar Challenge’da “The Best New Comer” ödülünü alan ekip, Türkiye’ye güneş enerjisiyle çalışan araç alanında uluslararası ilk ödülünü de kazandı.

Üst düzey ekiplerin bulunduğu “Challenger” klasmanında yarışacak İstanbul Teknik Üniversitesi Güneş Arabası Ekibi dört tekerlekli, elektronik diferansiyel, hız sabitleme, geri görüş sistemi gibi yüksek teknolojik unsurlara sahip ARIBA 6 aracıyla dereceye girmeyi hedefliyor.

Yarış günlüğünü http://www.itusolarcarteam.blogspot.com/ adresinden takip edebilirsiniz.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir