Yılın gençlik sözcüğü: Smombie

Almanya’da “zombi” ile “Smartphone” sözcüklerinin bileşiminden oluşan “Smombie” sözcüğü yılın gençlik sözcüğü seçildi. ‘Telefon zombisi’ anlamına gelen sözcük, akıllı telefonundan kopamayanlara atfen kullanılıyor.

Langenscheidt Yayınevi, “Smombie” sözcüğünün 2015 Gençlik Sözcüğü seçildiğini duyurdu. “Zombi” ile “Smartphone” (Akıllı telefon) sözcüklerinden türetilen “Smombie” sözcüğü, gençler tarafından telefonuna çok fazla odaklandığı için çevresindeki olay ve gelişmelerden bihaber olan kişileri anlatmak için kullanılıyor.

“Merkeln” ön sıralarda

Münih’te toplanan jüri, online olarak yapılan oylama neticesinde en çok oyu alan on sözcük arasından yılın gençlik sözcüğünü seçti.

İnternette yapılan oylamada, ‘hiçbir şey yapmayan, karar alamayan, kendi görüşlerini yansıtmayan kişi’ anlamında kullanılan “merkeln” fiili de ön sıralarda yer almıştı.

Deutsche Welle Türkçe’nin haberine göre, Langenscheidt Yayınevi, seçilen sözcükler ile her yıl “Yüzde yüz gençlik dili” adlı bir sözlük hazırlıyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir