YouTube Genel Merkezi’ne silahlı saldırı

California, San Bruno’daki YouTube genel merkezi binasında silah sesleri duyuldu. Bölgeye güvenlik güçleri sevk edildi.

Bina polis gözetiminde boşaltılıyor. Polis, Twitter’dan yayınladığı mesajında bölgeden uzak durulması çağrısı yapıyor.

Çalışanlar 911 acil yardım hattını aradı

Youtube çalışanlarının 911 acil yardım hattını arayarak yardım istediği öğrenildi.

San Francisco General Hospital yetkilileri olayın ardından hastaneye yaralıların getirildiğini açıkladı ancak detay vermedi.

SWAT timleri müdahale etti

Olay yerinden gelen ilk görüntülerde, SWAT ekiplerinin binaya yaklaştığı ve binadakilerin tahliye edildiği görülüyor.

Bölgede yayın yapan KRON4 televizyona kanalına konuşan bir görgü tanığı en az 20 el silah sesi duyduğunu söyledi.

Kampüsteki bazı çalışanların silah sesi duyduktan sonra ana merkez binalarını terketmeye başladığı, bazı çalışanların ise ofislerine barikat kurarak dışarıya çıkmadıkları öğrenildi.

Youtube binasının bahçesinde parti vardı

San Francisco General Hastanesi’ne götürülen 3 yaralıdan birinin durumunun ağır olduğu belirtiliyor.

Diğer görgü tanıkları Youtube binasının bahçesinde bir parti olduğunu ve silahlı saldırının bu parti sırasında olduğunu anlatıyorlar.

Bacağından vurulduğu görülen bir kadının binadan kaçarak yan taraftaki bir restorana girdiği burada kendisine müdahale edildiğini söylüyorlar.

Kadın saldırgan ölü ele geçirildi

Youtube’un sahibi Google şirketi ise olayın araştırıldığını belirtti. Bazı Youtube çalışanlarının bir silahlı saldırganı gördüklerini söyledikleri ifade edildi. Saldırganın kadın olduğu ve bir kaç kişiyi yaraladıktan sonra ölü ele geçirildiği ileri sürülüyor.

Merkezde 2 bine yakın çalışan var

San Bruno’daki ana merkezinde toplam 4 binası bulunan YouTube’un burada yaklaşık 2 bine yakın çalışanı yer alıyor.

Dünyanın en büyük video paylaşım sitesi Youtube, 2005 yılında kuruldu. Kullanıcılar Youtube’ta her ay milyarlarca saat video paylaşıyor ve izliyorlar. Şirket bir süre önce ünlü arama motoru Google tarafından 1 milyar 650 milyon dolara satın alındı.

Silah tanıtım videolarına yasak getirmişti

YouTube, geçtiğimiz ay silah ve silah aksesuarlarının satışı ve içeriğin nasıl yapılacağını öğreten videoların tanıtımını yasaklayacağını duyurmuştu.

Olayın ardından Google Şirketi CEO’su Sundar Pichai de bir açıklama yayınladı. Açıklamada olayda büyük üzüntü duyduğunu ifade eden Pichai, yaralanan kişilere ve ailelerine destek olmak adına ellerinden gelen herşeyi yaptıklarını söyledi.

Trump: Dualarımız ve kalplerimiz olaydan etkilenenlerle

ndan Twitter’dan bir mesaj yayınladı. Trump, dualarımız ve kalplerimiz olaydan etkilenenlerle birlikte dedi ve olaya müdahale eden ilk yardım ekiplerine teşekkür etti.

36 yılda 3 silahlı saldırı kadınlar tarafından yapıldı

Saldırganın kadın olması da dikkat çeken unsurlardan biri oldu. Amerika’da son 36 yılda sadece 3 silahlı saldırıda saldırganlar kadındı. New York Polis Departmanı tarafından yapılan bir araştırmaya göre de 1966 yılından 2012’ye kadar düzenlenen 230 silahlı saldırıdan sadece 8’i kadın saldırganlar tarafından yapıldı.

Zanlı İran asıllı Nasim Aghdam

Amerikan basınında zanlı olarak ismi açıklanan Nasim Aghdam, 39 yaşında, İran asıllı bir Californialı.

YouTube’da bir kanalı olan Aghdam’ın kendi internet sitesinde YouTube’u videolarına ayrımcılık yapması ve filtre uygulaması yüzünden eleştirdiği görülüyor.

YouTube saldırının ardından Aghdam’ın hesabını kapattı. Aynı şekilde zanlının Instragram ve Facebook hesapları da kapandı.
Aghdam’ın kişisel sitesinde, “YouTube’da eşit büyüme şansı yok, kanalınız ancak onlar isterse büyüyor” dediği görülüyor.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir