Youtube’un ‘Güvenilir İşaretleyici’ programı nasıl çalışıyor?

Google Türkiye, çeşitli yayınlarda yer alan “YouTube İngiltere İçişleri Bakanlığı’na süper yetki verdi” temalı haberler konusunda YouTube Trusted Flagger (Güvenilir İşaretleyici) Programı hakkında açıklama yaptı. Açıklama şöyle:

“YouTube’un sunduğu ve herkes tarafından kullanabilen işaretleme araçlarının yanı sıra bazı kullanıcılar için sunduğu daha gelişmiş bir dizi işaretleme aracı bulunmaktadır. Davet yöntemiyle herkese açık olan Trusted Flagger (Güvenilir İşaretleyici) Programı da bunlardan biridir.

Söz konusu araçlar kullanıcıların videoları kaldırması değil yalnızca işaretlemeleri içindir ve söz konusu içeriğin kaldırılıp kaldırılmayacağının nihai kararı yalnızca YouTube’daki ilgili ekip tarafından verilmektedir.

İşaretleme Araçları Nasıl Çalışır?

YouTube’un Community Guideline olarak adlandırılan toplumsal rehber niteliğinde bir takım kurallar bulunmaktadır ve bu koşulları ihlal eden her şey kaldırılmaktadır. Toplumsal İşaretleme YouTube açısından büyük önem arz etmektedir. Kullanıcılar bu şekilde sitenin temiz bir ortam olmasına katkı sağlamakta ve herhangi biri bir videoyu incelememiz için işaretleyebilmektedir. İşaretleme bir videonun kaldırılması anlamına gelmemektedir. Yalnızca videoyu içeriği kurallarımız çerçevesinde değerlendiren bir ekibe yönlendirir. İçerik kurallara uygun olmaması halinde kaldırılır.

Normal koşullarda kuralları ihlal ettiğini düşündüğünüz 5 ayrı video gördüğünüzde her biri için toplam 5 ayrı görüntüleme sayfasına gidip işaretlemeniz gerekir. Bunun bazı kullanıcılar için yetersiz kaldığını gördüğümüz için süreci daha etkin hale getirmek amacıyla kurallara uygun olmayan içeriği düzenli ve doğru şekilde işaretleyen az sayıda kullanıcıyı daha gelişkin işaretleme araçlarını kullanmaları için davet ettik. Kullanıcılar aynı zamanda yardım merkezimiz üzerinden de başvuruda bulunabilmektedir.

Söz konusu araçlar sayesinde kullanıcılar bir seferde çok sayıda (20’ye kadar) videoyu incelememize sunmak için işaretleyebilmektedir. Aynı şekil de burada da videoların kaldırılması söz konusu değildir. Bu 5 video incelememiz için bize gönderilir. Ayrıca engellemenize veya içerik sayfaları göndermenize de izin vermez, hala ilgili kişinin potansiyel olarak kurallarımızı ihlal ettiği sonucuna vardığı münferit videolar söz konusudur.

Her tür içeriği olabildiğince hızlı şekilde incelemeyi hedeflemekteyiz, söz konusu işaretlemeler için de farklı bir durum söz konusu değildir. Kuralları ihlal eden her türlü içerik ilkelerimiz çerçevesinde kaldırılmaktadır.”

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir