Yüzünüzden duygularınızı anlayan bilgisayar

Yüz ifadeleriniz sizin hakkınızda ne söylüyor? Yeni teknoloji sayesinde, mutlu mu, üzgün mü ya da sıkılmış veya zevkten dört köşe olup olmadığınızın anlaşılabileceği iddia ediliyor.

Bu yolla, şirketlerin internetteki reklamlarına nasıl tepki verildiğini öğrenme şansı olduğu söyleniyor. Biyometrik izleme yöntemi, izlenmeye izin veren insanların yüz ifadelerinin belirlemek için, standart bir web kamerası kullanıyor.

Teknoloji şu anda büyük bütçeli reklam kampanyaları başlatılmadan önce, gönüllü kullanıcıların nasıl tepki verdiğini görmek için kullanılıyor.

Bu yöntemi kullanan Realeyes şirketinin Genel Müdürü Mihkel Jäätma şunları söyledi:

“Bilgisayar programı, kaşlar, ağız ve göz çevresinde nasıl hareket olduğunu belirliyor. Herkes için aynı olan altı evrensel duygu dizisi var. İnsanların nereli veya kaç yaşında oldukları fark etmiyor. Bilgisayarlara, işte bu duyguları yüzlerden okumayı öğrettik. Biz bu teknolojiyle, gelecekte reklamların kullanıcılar için daha anlamlı, daha az rahatsız edici ve daha az saldırgan olmasının sağlanmasını umuyoruz.”

Değerlendirilen ifadeler arasında kafa karışıklığı, öfke, şaşkınlık ve tiksinti tepkileri de var. Jäätma, bu teknolojinin raklamdan başka alanlarda da işe yarayacağını kaydediyor.

BBC’nin haberine göre, Realeyes yöneticisi, “Kullanıcıların neler hissediklerini anlayan bir bilgisayarın, insanlara, pek çok yararı olacaktır” diyor ve ekliyor:

“Bir web sitesinin, aradığım şeyi bulamadığım için mutsuz olduğumu anladığını düşünün? Bu tür bir veri toplama, büyük bir internet deneyiminin parçası olacaktır.”

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir