Zam isteyenlere patronlar nasıl cevaplar veriyor?

Yenibiris.com’un anketine katılan 8 bin 318 kişinin yaklaşık yarısı, “Rahatça geçinmek için maaşınıza en az ne oranda zam yapılması lazım?” şeklindeki soruya, “Yüzde 20” cevabını verdi. Üç kişiden biri de “yüzde 30” dedi. Bu durumda katılımcıların yüzde 75’i, maaşlarında ancak 20-30 civarında bir artış olursa geçinebileceğini ifade etmiş oluyor.

maas1-31122013

Maaş artışı konusundaki beklentiler ise iş alanlarına göre farklılık gösteriyor. Soruya, maaş sıralamasında da üst sıralarda yer alan bilgi teknolojileri çalışanları “yüzde 50” diyerek üst sıralarda yer aldı. Eğitim alanındakiler yüzde 30 artış isterken, araştırma-geliştirme alanında çalışanlar yüzde 20-30 arasında bir oranda artış istiyor. Bakım-servis-onarım ile satış alanında çalışanlar yüzde 20’lik bir artışı geçinebilmek için yeterli görürken, ürün geliştirmeciler yüzde 40 oranında bir zamma ihtiyacı olduğunu belirtiyor.

Patrondan zam istemiyoruz

İhtiyaçlar belli, yıllık artışlar ortadayken peki çalışanlar patrondan zam talebinde bulunuyor mu? Anketlere katılanların yarıdan fazlası (yüzde 61) bu soruya hayır cevabını veriyor. Cesareti toplayıp bunu yapanlar ise şu cevapları aldığını anlatıyor:

Satış uzmanı: “Yöneticimden zam istediğimde bunu hak ettiğimi kendilerinin de düşündüklerini, fakat buna patronun karar verdiğini, o ne derse onun olacağını söyledi. Patron firma büyüdükçe ve daha çok kazandıkça işleri kontrol altında tutabilmek için daha sıkı ve cimri davranıyor, denildi.”

Bakım-servis-onarım uzmanı: “Ekonomik krizler gerekçe gösterildi. Asgari ücretle çalışmak için milyonlarca insanın iş aradığı söylenerek yerime binlerce kişinin çalışmak isteyeceği söylendi. Zam talebim kabul edilmedi.”

Mali işler elemanı: “Yöneticim patrona bu durumu iletemeyeceğini, bir sonraki zam döneminde iki katını yapacağını söyleyerek bir yıl daha oyalandım.”

Mali işler uzmanı: “Adaletsiz yapılan artış oranlarını söylememe rağmen hiçbir şey yapılmadı.”

BT Yöneticisi: “İş bu, maaş bu denildi. Ben de ‘sana minnet eden senin gibi olsun’ dedim ve işten çıktım.”

İlgili haber: Bilişimciler ne kadar maaş alıyor?

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir