Zihinle kontrol edilen tablet yakında

Samsung zihin yoluyla kontrol edilebilen bir tablet üzerinde çalışıyor. Güney Kore şirketi çalışmanın aletlerle etkileşimde bir devrim yapmasını bekliyor.

ABD’li araştırmacıların da katıldığı projede, yanıp sönen bir simgeye konsantre olarak, bir uygulamanın nasıl çalıştırılacağı ve Galaxy tablette nasıl seçim yapılabileceği gösterildi.

Bunun için kullanıcının EEG taramalı elektrodlar kullanan bir başlık takması gerekiyor. Bu tür bir gereç hareket sınırlaması olan kişiler için çok öenmli bir adım olabilir.

Samsung araştırma heyetinin başı olan Insoo Kim, MIT Technology Review isimli internet sitesine yaptığı açıklamada, aletlerle etkileşimde zihin kontrolünün bir sonraki aşama olduğunu söyledi.

Kim ”Yıllar önce, telefonu kontrol için bir mini klavyeye ihtiyaç vardı, şimdi ise ses, dokunma, işaret ve göz hareketi yeterli olabiliyor’ diyor. Koreli araştırmacı, yeni etkileşim yolları geliştirmenin, alet kullanımında yeni ufuklar açacağı kanısında.

Samsung’un Galaxy S4 modeli akıllı telefonları şu anda kullanıcının ekranı gözleriyle kontrol etmesine olanak tanıyor. ‘Akıllı durdurma’ fonksiyonunu kullanarak, başka bir yöne bakıp bir vidyoyu durdurmak mümkün. Diğer bir fonksiyon sayesinde de, içerik araştırması yapılabiliyor.

Samsung zihin konrolüyle müzik seçip, çalmanın ve durdurmanın mümkün olduğunu gösterdi. Kim tablette yüzde 80 ila 95 hassasiyetle, her beş saniyede bir seçim yapılabildiğini söylüyor.

Texas Üniversitesi’nden Profesör Ruzbe Caferi de çalışmada Samsung ekibine katılan isimlerden biri. Profesör Caferi EEG başlıkları daha kullanıcı dostu bir hale getirmeye çalışıyor.

Şu anki başlıklar kafatası ile sensörler arasına sıvı yerleştirilmesini gerektiriyor. Caferi sıvı kullanımı gerektirmeyen ve daha kullanışlı bir başlık geliştirmeye çalışıyor.

Piyasada şu anda NeuroSky ve Emotiv gibi şirketlerin geliştirmiş olduğu, tepki ölçen ve kullanıcıyı oyunlar ve uygulamalarla etkileşime sokan başlıklar var.

IBM de zihin kontrolü sağlayan başlıklar üzerinde çalışıyor. IBM yetkililerinden Kevin Brown, Emotiv başlıklarla bir dizi deneme yapmış. ‘Bu başlıklar halk tarafından kullanılabilir halde değil’ diyor.

BBC’nin haberine göre, Brown yaptıkları denemeler sayesinde bundan sonraki olası teknolojik adımlar hakkında fikir edindiklerini belirtiyor. IBM yetkilisi, gelecekte zihin kontrol başlıklarının tepki araştırmada da kullanılabileceği kanısında. Örneğin, bu başlıklar sayesinde, seçilmiş bir grubun bir politikacıya nasıl tepki verdiği belirlenebilir.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir