ABD’nin aradığı Snowden hala Rusya’da

ABD’nin ‘Prizma’ programını ifşa eden Snowden’ın nerede olduğu bilmecesi sona erdi. Rusya Devlet Başkanı Putin, Snowden’ın ülkesinde olduğunu açıkladı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD Ulusal Güvenlik Ajansı’nın internet kullanıcılarına ait verileri izlediğini ortaya çıkaran eski CIA ajanı Edward Snowden’ın Moskova’daki Şeremetyevo Havaalanı’nda transit uçuşlara ayrılan ‘yeşil bölge’de bulunduğunu bildirdi.

Snowden’ın Rusya’da bulunmasının ABD ve Rusya ilişkileri üzerinde bir etkisi olmayacağını umut ettiğini kaydeden Putin, ABD’nin Rusya’nın Snowden’ı desteklediği yönündeki suçlamalarını ise reddetti ve bunları ‘saçma’ olarak değerlendirdi.

Putin, Snowden’ın henüz pasaport kontrolünden geçmediğini, gitmekte özgür olduğunu ve bunu mümkün olduğunca çabuk yapması gerektiğini ifade etti.

DeutscheWelle’nin haberine göre, Finlandiya’nın başkenti Helsinki’de bir basın toplantısı düzenleyen Putin, Rusya’nın ABD ile bir sınırdışı anlaşması bulunmadığını hatırlattı.

Hong Kong – Moskova uçağıyla önceki gün Rusya’ya giden ve dün Havana’ya hareket etmesi beklenen Snowden’ın Küba uçağına binmediği anlaşılmıştı.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov da öğle saatlerinde yaptığı açıklamada, Snowden’in “Rusya sınırını geçmediğini” açıklamıştı. Snowden, Ekvador’a sığınma talebinde bulundu.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir