Sosyal medya yalanlarına karşı işbirliği

Facebook ve Twitter’ın da dahil olduğu 30’a yakın firma ve kuruluş, sosyal medyada yayılan “yalan haberler”i engellemek için işbirliğine girdiklerini açıkladı.

Haziran 2015’te kurulan ve New York Times, Washington Post, Buzzfeed News, CNN gibi haber kuruluşlarının da yer aldığı “İlk Taslak Koalisyonu”, Facebook ve Twitter ile beraber çalışarak, internette, haber kalitesini arttırmaya çalışacak.

Amerika’nın Sesi’nin haberine göre, grup, gönüllü bir etik kuralları listesi oluşturmak, sosyal medya kullanıcıları arasında basın okur-yazarlığını arttırmak gibi girişimlerin yanı sıra, koalisyon üyelerinin haberleri doğrulayabileceği bir platform kuracak.

“Yalan haberler”, Facebook’un, “Şimdi Popüler” bölümünde, editörler yerine, geliştirdikleri algoritmayı kullanacaklarını açıklaması sonrasında daha fazla dikkat çekmeye başladı. Bazı çevreler, reklam amacıyla yayılan yalan haberlere karşı, Facebook’un algoritmasının zafiyeti olabileceğine işaret ediyor.

Yazar: TechnoLogic

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayınlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz.

1 thought on “Sosyal medya yalanlarına karşı işbirliği

    […] Sosyal medyadaki ‘yalan haberler’e karşı ilk ciddi adım nihayet atıldı. New York Times, Washington Post, Buzzfeed News ve CNN’in de içinde bulunduğu “İlk Taslak Koalisyonu”, Facebook ve Twitter‘la iş birliği yaparak yalan haberlere savaş açacak. […]

Bir Cevap Yazın