‘Twitter’da tehdide son’ kampanyası

Twitter’da taciz ve tehditler son zamanlarda giderek artıyor. İngiltere’de yaşanan bir olay sonrasında kullanıcılar, Twitter’dan tehditleri önleme konusunda önlem almasını istedi.

Binlerce Twitter kullanıcısı, Twitter yetkililerinden, kullanıcıları tehdit ve tacizlerden daha iyi koruması talebinde bulundu. İnternet üzerinde hazırlanan ve şimdiye dek 55 bin kişinin imzaladığı bir dilekçede, “Tacizleri Twitter’a bildirmek daha kolay olmalı” ifadeleri kullanıldı. Firmadan, “Kötü niyetli kullanımı bildirin” tuşu konması istendi.

Deutsche Welle’nin haberine göre, protestoya yol açan olay, bir İngiliz aktivist ve gazeteci Caroline Criado-Perez’in yaşadıkları oldu. İngiliz banknotların üzerinde Kraliçe II. Elizabeth dışında başka kadınların resimlerinin de kullanılması için bir kampanya başlatan Criado-Perez, Twitter’da yoğun tehditlere maruz kalmıştı. Criado-Perez, 12 saatten uzun bir süre, saatte 50 tehdit mesajı aldığını, bunlardan bazılarının cinsel saldırı tehdidi içerdiğini kaydetti.

Gazetecinin polise yaptığı başvuru sonrası, Manchester’da 21 yaşında bir genç gözaltına alındı. Criado-Perez, Twitter’ın kontak kurma çabalarına yanıt vermediğini belirtti. Twitter kullanıcısı Kim Graham tepki olarak internette bir imza kampanyası başlattı. “Twitter’da tacizlere ne yazık ki çok sık rastlanıyor. Ve çoğunlukla göz ardı ediliyorlar” diyen Graham, Twitter’ın artık bu tür vakaların hoşgörüyle karşılanmayacağını açık hale getirmesi gerektiğini ifade etti.

Twitter’dan yapılan açıklamada ise iPhone uygulamasında hâlihazırda bu tarz istismarları bildirmeye yönelik bir seçenek bulunduğu bildirildi.

Yazar: Haber Merkezi

TechnoLogic, Melih Bayram Dede yönetiminde yayımlanan, teknolojiyle ilgili haber ve yorumlara yer veren bir haber portalıdır. 2012 yılının Şubat ayında yayına başlayan TechnoLogic’teki haber ve yorumları takip etmek için sosyal ağ hesaplarımızı izlemeye alabilirsiniz. E-Posta: iletisim@technologic.com.tr

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir