Windows yerine açık kaynak kodlu Manjaro’yu deneyebilirsiniz

Bilgisayarınızda Windows yerine açık kaynak kodlu, özgür ve ücretsiz bir işletim sistemi kullanmak isterseniz, GNU/Linux dağıtımlarından Manjaro’yu deneyebilirsiniz.

Avusturya, Fransa ve Almanya’da geliştirilen Manjaro kullanım kolaylığı ve erişilebilirlik vaad ediyor. Hem 32 ve 64-bit sürümleri mevcut olan Manjaro, hem amatör hem de profesyonel Linux kullanıcıları için uygun bir seçim olabilir.

Manjaro yüklendiğinde kullanıcılara kolaylık sağlaması açısından önceden yüklenmiş masaüstü ortamlarıyla birlikte geliyor. Yazılım yükleme ve sistem güncellemelerinin kolaylaştırıldığı işletim sistemi, önceden yüklenmiş grafik uygulamaları ile kullanıcılarla buluşuyor.

Multimedya dosyalarını oynatmak için codec’ler ve bazı oyunlar da Manjaro’da yüklü geliyor. Kolay kurulum, grafik kart sürücüleriyle uyumluluk, özel yazılım depoları ve istikrarlı yazılım paketleri Manjaro’nun ilk bakışta size vaad ettikleri.

Manjaro işletim sistemiyle ilgili fikir edinmek için aşağıdaki videoyu izleyebiliniz.

İlgili haber: Microsoft Office yerine açık kaynak kodlu LibreOffice’i deneyin

Yazar: Melih Bayram Dede

TechnoLogic'in Kurucusu ve Genel Yayın Yönetmeni. Gazeteciliğe 1993’te başladı. Çeşitli yayınlarda teknoloji editörü olarak görev yaptı, TV programları hazırlayıp sundu. İnsan Yayınları tarafından yayımlanan İnternet adlı bir kitabı var. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı tarafından verilen Sürekli Basın Kartı sahibi. Türkiye’de teknoloji medyasının en büyük sivil toplum örgütü olan Bilişim Medyası Derneği üyesi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir